Првата изјава на новиот крал: „Момент на најголема тага за мене и сите членови на семејството“

Сподели со своите пријатели

Бакингемската палата објави посвета на кралицата Елизабета од нејзиниот син, некогашен принц, а сега крал Чарлс.

Loading...

Тој ја опиша смртта на неговата мајка како „момент на најголема тага за мене и за сите членови на моето семејство“.

Британската кралица Елизабета Втора почина денеска на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата.

– Кралицата Елизабета почина денеска во замокот Баломорал. Сопругата на кралот и кралицата вечерва ќе престојуваат во замокот, а утре ќе отпатуваат за Лондон – објави Бакингемската палата.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.