Велика Британија

Велика Британија или официјално Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, е суверена земја во Европа, во близина на северо-западниот брег на континенталното копно.

Ги опфаќа Англија, Велс, Шкотска и Северна Ирска. Обединетото Кралство го вклучува островот Британија, североисточниот дел на островот Ирска и многу помали острови во рамките на Британските острови.

Обединетото Кралство е уставна монархија и парламентарна демократија.

Монархот, кралицата Елизабета II, владее од 1952 година.

Главен и најголем град е Лондон, глобален град и финансиски центар со население од над 14 милиони жители на градското подрачје.

Други големи градови вклучуваат Бирмингем, Манчестер, Глазгов, Ливерпул и Лидс.

Шкотска, Велс и Северна Ирска имаат свои пренесени влади, секоја со различни овластувања.

Во продолжение сите вести од оваа кралство.

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс беше повикан да интервенира откако Фондот на принцот, младинската добротворна организација што тој ја основа, објави дека ќе плати компензација од само 2.000 фунти на секое дете кое преживеало сексуална злоупотреба, соопшти добротворната организација што ги застапува жртвите. Loading… Се вели дека станува збор за стотици деца, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека западните сојузници на Украина се подготвени да ја поддржат во војната со Русија „со години“. Loading… Сунак на конференција за одбрана во Лондон рече дека руската стратегија „да се чека луѓето (на Запад) да се уморат, да се здосадат… нема да функционира“, пишува ФајненшлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската влада потрошила 161,7 милиони фунти (204 милиони долари) за државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, објави Министерството за финансии. Loading… Откако кралицата Елизабета почина на 8 септември на 96-годишна возраст, земјата прогласи десетдневна жалост, која заврши со погребот на 19 септември. Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот, кој бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Обединетото Кралство денеска објави дека со новиот пакет санкции против Русија, таргетира 86 правни и приватни субјекти поврзани со производство на оружје и енергија, како и оние поврзани со кражба на украинско жито. Loading… Меѓу санкционираните компании е и концернот „Калашников“. „Санкционирани се 20 менаџери на компании одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на групата Г7 денеска положија венци во јапонскиот град Хирошима, речиси 78 години по нападот со нуклеарна бомба, на почетокот на самитот на кој се очекува да бидат воведени нови санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Loading… Наследството на Хирошима како прва локација која некогаш била нападнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот телекомуникациски оператор БТ денеска објави дека до 2030 година ќе укине од 40.000 до 55.000 работни места. Loading… БТ, порано позната како Британски Телеком, ќе биде принудена да отпушти до 40 отсто од сегашната работна сила, јавува Би-Би-Си. Шефот на компанијата, Филип Јансен, изјави дека БТ ќе има „значителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија и Холандија најавија дека планираат да формираат меѓународна коалиција за купување борбени авиони Ф-16 за Украина. Loading… Договорот е постигнат по средбата меѓу британскиот и холандскиот премиер Риши Сунак и Марк Руте, се наведува на веб-страницата на британската влада. Двајцата премиери се согласија дека Украина заслужува место воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната британска премиерка Лиз Трус во среда во Тајван рече дека Западот мора да избегне смирување со Кина и да покаже непоколеблива поддршка за самоуправниот остров, во говор што ризикува дополнително да ги оштети британските односи со Пекинг. Loading… Трас е најпознатиот британски политичар кој го посетил Тајван од поранешнатаПрочитај повеќе

aerial photography of London skyline during daytime

Сподели со своите пријатели

Велика Британија ги забрзува плановите за заштита на Лондон од поплави предизвикани од затоплувањето на климата и зголемувањето на нивото на морето, со што го отфрла својот план за заштита на центарот на градот за 15 години, пренесува Хина. Loading… Лондон, кој се наоѓа на приливиот тек на реката Темза,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ова лето ќе започне првата фаза од обуката на украинските пилоти во Велика Британија за управување со различни типови авиони, додека кралството ќе продолжи со напорите да им обезбеди на Вооружените сили на Украина борбените авиони Ф-16 што ги сака Киев, соопшти прес-службата на британската влада. Loading… „Ова е дефинитивенПрочитај повеќе