Велика Британија

Велика Британија или официјално Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, е суверена земја во Европа, во близина на северо-западниот брег на континенталното копно.

Ги опфаќа Англија, Велс, Шкотска и Северна Ирска. Обединетото Кралство го вклучува островот Британија, североисточниот дел на островот Ирска и многу помали острови во рамките на Британските острови.

Обединетото Кралство е уставна монархија и парламентарна демократија.

Монархот, кралицата Елизабета II, владее од 1952 година.

Главен и најголем град е Лондон, глобален град и финансиски центар со население од над 14 милиони жители на градското подрачје.

Други големи градови вклучуваат Бирмингем, Манчестер, Глазгов, Ливерпул и Лидс.

Шкотска, Велс и Северна Ирска имаат свои пренесени влади, секоја со различни овластувања.

Во продолжение сите вести од оваа кралство.

Сподели со своите пријатели

Стела Асанж, сопругата на основачот на Викиликс, Џулијан, во вторникот рече дека ќе побара помилување откако тој се согласи да се изјасни за виновен за кршење на американските закони за шпионажа, ставајќи крај на долготрајната правна сага во Велика Британија. Loading… Асанж (52) ќе се изјасни за виновен на сослушувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е ослободен од затвор и се очекува да се изјасни за виновен за едно обвинение за кривично дело во САД, што може да го означи крајот на повеќегодишната меѓународна сага во која се сметаше за „шампион на слободата на печатот“ и „закана за националната безбедност“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џулијан Асанж (52) вчера го напушти затворот со максимална безбедност Белмарш во Велика Британија, откако таму помина 1901 ден. Loading… Високиот суд во Лондон му одреди кауција, а во текот на попладнето беше пуштен на аеродромот Стенстед, каде што се качи на авион и полета од Велика Британија.    Прочитај повеќе

british flag, flag, british

Сподели со своите пријатели

По 14 години владеење на конзервативците, Велика Британија ја има најниската позиција досега во Глобалниот индекс на корупција – годишна студија за корупцијата што ја спроведува Транспаренси интернешнал – а во исто време довербата на јавноста во политичките институции падна на најниско ниво во светот. Loading… Медиумските наслови за договоритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четворица членови на најбогатото британско семејство се осудени на затворски казни поради искористување на индискиот персонал во нивната вила во Женева. Loading… Пракаш и Камал Хиндуџа, како и нивниот син Ајај и неговата сопруга Намрата, швајцарскиот суд ги прогласи за виновни за експлоатација и незаконско вработување и осудени на четириПрочитај повеќе

chart, growth, finance

Сподели со своите пријатели

Инфлацијата во Велика Британија во текот на мај, за прв пат во последните три години, се врати на целното ниво од два отсто, објави британското биро за статистика. Loading… Ценовните притисоци остануваат силни, што сугерира дека Банката на Англија ќе чека уште некое време пред да ги намали каматните стапки,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јеменската милитантна група Хути денеска соопшти дека истрелала неколку балистички проектили врз британскиот разурнувач ХМС Дајмонд, што британското Министерство за одбрана го демантираше. Loading… Во соопштението на групата Хути се наведува дека нападот врз разурнувачот бил „прецизен“, но не се наведува дали е направена некаква штета. „Овие тврдења не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак се извини откако претходно ја напушти големата меѓународна церемонија за комеморација на 80-годишнината од Денот Д затоа што даваше ТВ интервју по повод парламентарните избори во неговата земја. Loading… Премиерот призна дека „беше грешка“ што не остана во Франција на меѓународната церемонија што се одржа поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер и шеф на Конзервативната партија Риши Сунак победи со тесна победа во вторникот на првата телевизиска дебата пред изборите во јули, покажуваат резултатите од истражувањето YouGov објавено на телевизискиот канал Sky News. Loading… Според анкетата, 51 отсто од испитаниците сметаат дека Сунак во дебатата бил подобар од неговиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банкнотите со ликот на кралот Чарлс влегоа во оптек во Велика Британија во средата, речиси две години откако тој ја наследи покојната кралица Елизабета како монарх. Loading… Сликата на кралот Чарлс ќе се појави на новите банкноти на Банката на Англија од 5, 10, 20 и 50 фунти. Постојните банкнотиПрочитај повеќе