Прва во светот: Франција усвои мерки против „брзата мода“

Сподели со своите пријатели

Францускиот парламент поддржа низа мерки кои евтината т.н брза мода, особено од кинески масовни производители, ќе ја направи помалку привлечна за клиентите.

Loading...

Гласањето ја прави Франција првата земја во светот „која донесе закони за ограничување на ултра брзата мода“, рече Кристоф Бечу, министер за еколошка транзиција.

Клучните мерки вклучуваат забрана за рекламирање на најевтиниот текстил и еколошка такса за евтини артикли, пренесува ХИНА.

Францускиот пазар за облека е преплавен со евтина увозна облека, додека неколку домашни брендови прогласија банкрот.

Но, главните аргументи изнесени од Хоризонс, партија сојузничка на претседателот Емануел Макрон, која го поднесе предлог-законот се еколошки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пад на цената на нафтата по конфликтот меѓу Иран и Израел

„Текстилната индустрија е најзагадувачка“, рече потпретседателката на Хоризонс, Ен-Сесил Виоланд, велејќи дека секторот е одговорен за 10 отсто од емисиите на стакленички гасови и е главен загадувач на водите.

Како примерен пример за интензивна модна продукција, таа ја издвои кинеската компанија Shein и нејзината „7.200 нови парчиња облека дневно“.

Франција ќе примени критериуми како што се количината на произведена облека и брзината на промена на новите колекции при одредувањето што претставува брза мода, според усвоениот закон.

Loading...

По стапувањето во сила на законот, за кој се уште треба да се гласа во Сенатот, прецизните критериуми ќе бидат објавени со указ.

Производителите на брза мода ќе бидат принудени да ги информираат потрошувачите за влијанието на нивното производство врз животната средина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МЕКСИКО: Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Дополнителен надоместок за еколошкиот отпечаток на брзата мода од пет евра по артикал се планира од следната година, до 2030 година да се зголеми на 10 евра.

Виоланд рече дека приходот од надоместокот ќе се користи за субвенционирање на производителите на одржлива облека, што ќе им овозможи полесно да се натпреваруваат на пазарот.

Беше одобрена и мерка за ограничување на брзото модно рекламирање, иако конзервативниот пратеник Антоан Верморел-Маркес истакна дека „забраната за текстилно рекламирање, особено модата, значи крај на модата“.

Не беше прифатена иницијативата на претставниците на левицата и на Зелените во новиот закон да се вклучат минимални казни за производителите кои ги прекршуваат правилата, како и увозни квоти и построги критериуми за работните места во индустријата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Модата од високата класа е камен-темелник на француската економија благодарение на водечките светски луксузни брендови како Луј Витон, Шанел, Хермес, Диор и Картие.

Но, другите делови од францускиот моден сектор загубија во трката од европските ривали Зара, H&M и од неодамна кинеските гиганти Шеин и Тему.

Loading...