Пропадна и вториот обид на Северна Кореја да лансира воен шпионски сателит

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска соопшти дека вториот обид за лансирање воен шпионски сателит во орбитата не успеа.

Loading...

Наведено е дека ракетата „Чолима 1“ била користена за лансирање на сателитот „Малигонг 1“, пренесува АП.

Пјонгјанг најави дека повторно ќе го лансира сателитот во октомври додека анализира што тргнало наопаку денес.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.