Пригожин загина, но кој ќе го замени на чело на Вагнер?

Сподели со своите пријатели

По маршот на Евгениј Пригожин во Москва пред два месеци, шефот на ЦИА Вилијам Барнс предвиде дека рускиот претседател Владимир Путин ќе се одмазди.

Loading...

– Она што го гледаме е многу комплициран танц. Путин е крајниот апостол на одмаздата – рече Барнс на безбедносниот форум во Аспен во јули.

И додека деталите за тоа што точно се случило непосредно по смртта на началникот платеник во авионска несреќа остануваат нејасни, она што е јасно е дека Вагнер – платеничката организација изградена од Пригожин – во суштина прво бил распарчен, а потоа драматично обезглавен, пишува Гардијан.

Со оглед на истакнатата улога на Вагнер во руските воени операции во Украина, која веќе беше значително намалена по неговиот марш кон Москва, што ги посрамоти Путин и Кремљ, за момент се чинеше дека Пригожин се обидува да врати дел од влијанието што го стекна од операцијата. во Африка по наредба на Кремљ.

Пригожин издаде изјава за поддршка на државниот удар во Нигер, што некои аналитичари го видоа како потсетник за тоа како Вагнер некогаш им служел на целите на Кремљ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски активист доби осум години затвор за снимка за Буча

Оваа недела тој објави видео од некаде во Африка, сугерирајќи дека можеби нашол нова улога и дека неговите постапки се простени.

Во видеото, Пригожин инсистираше на тоа дека регрутира борци за операции во Африка, а истовремено ги повика инвеститорите од Русија да вложат пари во Централноафриканската Република преку Руската куќа, културен центар во главниот град на африканската земја.

Вагнер обезглавен

Тој летал над регионот Твер во близина на Москва со други високи функционери на Вагнер кога неговиот приватен авион се урна – според некои извештаи бил соборен од руската противвоздушна одбрана.

Loading...

Пригожин не беше единствената жртва во инцидентот.

Со него на летот бил и Дмитриј Уткин, еден од неговите најблиски сојузници, уште една клучна фигура во Вагнер.

Поранешен офицер и платеник на ГРУ, кој бил активен во Сирија, чувајќи ги нафтените полиња, бил вклучен во организирањето на конвојот Вагнер кој се обидел да се пробие до Москва.

Извештаите од руските социјални медиуми поврзани со Вагнер сугерираат дека на летот биле и други членови на раководството на Вагнер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Руската православна црква регрутира шпиони во парохиите низ САД?

Она што е јасно е дека Вагнер, како што некогаш беше организиран, повеќе го нема.

Според неодамнешните извештаи, стотици борци на Вагнер кои биле протерани во базите во Белорусија почнале да ја напуштаат таа земја, некои незадоволни од пониските плати, други се преселиле да работат во Западна Африка.

Војниците таму се намалија од повеќе од 5.000 за околу една четвртина.

Во самата Русија, операциите на Вагнер беа на некој вид пауза во последните два месеци, бидејќи Пригожин и неговите сојузници изгледаа дека бараат нова улога во сенката на незадоволството на Путин.

Loading...

Откако ги распореди своите борци како топовско месо во битката кај Бахмут, а потоа ја напушти Русија, можеби најголемото прашање е дали Вагнер може да продолжи да дејствува на кој било одржлив начин во африканските држави каде што беше активен досега.

Може ли некој да го замени Пригожин?

Иако се споменуваа имињата на можните замени на Пригожин кои би наишле на одобрение од Кремљ, не е сигурно дали некоја од нив ќе биде способна да го замени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Голем дел од африканската империја на Вагнер, комбинирајќи операции за дезинформација, матни комерцијални интереси и платеничка работа, се потпираше на бескрупулозните врски што Пригожин и неговите блиски соработници ги создадоа низ годините.

Имаше сугестии, на пример, дека Вагнер ѝ помогнал на воената хунта во Мали, што придонесе за одлуката на Франција да ја прекине својата речиси децениска воена операција во таа земја.

И додека Кремљ во последно време подиректно им се додворува на воените лидери на земјите во самиот Сахел, Пригожин ревносно развиваше лични односи со воени лидери, водачи на воени удари и корумпирани политичари и бизнисмени.

Како што предложи поранешниот вицемаршал на британските воздухопловни сили Шон Бел, сега воен аналитичар, на Скај њуз по маршот на Вагнер во Москва во јуни, Вагнер не е ништо без Пригожин.

„Ако групата на Вагнер е Евгениј Пригожин, тогаш тешко е да се види како ќе преживее. Тоа е крајот на Вагнер како што го знаеме“, рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...