Пригожин ги предупредува регрутите: Сталинград е одмор во споредба со ова (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, првиот човек на руската платеничка група Вагнер, се согласува со споредбата со контроверзниот монах Распутин, кој го лекувал Царевич Романов од хемофилија, но забележува дека неговата задача не е да го запре крварењето, туку да ја пролее крвта на непријателите на Русија.

Loading...

Весникот „Фајненшл тајмс“ во текот на викендот објави дека расте влијанието на Пригожин во Кремљ и го спореди со монахот Григориј Ефимович Распутин, кој имал големо влијание врз сопругата на последниот руски цар, Николај Втори.

Пригожин дури во септември призна дека е основач на групата Вагнер, која одигра голема улога во обидите на Русија да го освои источниот украински регион Донбас.

„Не сум многу запознаен со историјата на Распутин, но колку што знам, негова голема заслуга е што користел шарм за да го запре крварењето на Царевич“, рече Пригожин во коментарот на написот во британскиот весник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите со ракета погодиле станбена зграда во Харков, најмалку еден загинат

„За жал, не го запирам крварењето. Ја пролеав крвта на нашите непријатели за нашата татковина. И тоа не го правам со магија, туку со директен контакт со нив“, рече Пригожин, а пренесе неговата служба за односи со јавноста. .

Пригожин на снимка: Сталинград е празник на Соледар

Во новото видео, Пригожин се гледа како ги предупредува регрутите за бруталната природа на борбите во Соледар.

Така на снимката се слуша дека Сталинград е одмор во споредба со Соледар.

Пригожин се однесува на битката за Сталинград, една од најкрвавите битки во Втората светска војна, која се одржа на крајот на 1942 година и почетокот на 1943 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: „Украина ги одложува преговорите за безбедносна зона околу Запорожје“

Германците на крајот не успеаја да го освојат Сталинград, а нивниот пораз се смета за еден од пресвртници во Втората светска војна.

Се проценува дека во битката за Сталинград загинале околу 2 милиони луѓе.

Се шират снимки

Паравоената група Вагнер дејствува во бројни африкански земји, главно во борбата против бунтовниците.

Во последниве месеци, на видеа, Пригожин се обидува да ги мотивира затворениците од руските казнено-поправни установи да им се придружат на неговите борци во Украина.

Авторството на споредбата помеѓу Пригожин и контроверзниот монах од крајот на 19 и почетокот на 20 век не му припаѓа на ФТ, туку на руски новинар кој тоа го изјави минатата година.

Пригожин, како и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, уште еден активен поддржувач на руската агресија против Украина, е силен критичар на „воената, бирократската и деловната (руска) елита која, според него, го предава претседателот Владимир Путин со млак и неспособен пристап кон војната“, пишува весникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

За Пригожин овие споредби се „апсолутно јасни“ и тој смета дека неговата улога е да ги врати непослушните западњаци на вистинскиот пат.

Распутин бил убиен во 1916 година од група благородници кои се плашеле од неговото растечко влијание врз руското царско семејство.

Loading...

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.