Пригожин: Ако се повлечеме од Бахмут, целата линија на фронтот ќе се сруши

Сподели со своите пријатели

Основачот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, изјави дека неговите сили кои се борат за контрола на украинскиот град Бахмут немаат муниција и дека целиот фронт ќе пропадне доколку бидат принудени да се повлечат.

Loading...

„Ако Вагнер сега се повлече од Бахмут, целиот фронт ќе се урне“, рече Пригожин во видеото објавено викендов.

„Ситуацијата нема да биде одлична за сите воени формации кои ги штитат руските интереси.“

Ројтерс не може независно да потврди кога и каде е снимено видеото.

Видеото е објавено на каналот Телеграм, кој шири вести за Пригожин и се поврзува со групата на Вагнер.

Видеото не беше објавено на вообичаениот канал за прес-служба на Пригожин.

Во петокот се пофали дека Бахмут е практично освоен

Пригожин во петокот рече дека неговите единици „практично го опколиле Бахмут“, каде борбите се интензивираа минатата недела и руските сили напаѓаат од речиси сите страни.

Но, тој во неделата се пожали дека поголемиот дел од муницијата ветена на неговите сили од Москва во февруари сè уште не била испорачана.

Loading...

„Засега се обидуваме да ја откриеме причината: дали е тоа обична бирократија или предавство“, рече Пригожин на својот вообичаен Телеграмски канал на медиумскиот сервис.

Началникот на платениците редовно ги критикува руските началници и генерали.

Минатиот месец тој го обвини министерот за одбрана Сергеј Шојгу и другите за „предавство“ затоа што негирале муниција на неговата милиција.

Во речиси четириминутното видео објавено на каналот на Вагнер на Телеграма, Пригожин рече дека неговите војници се загрижени дека Москва сака да ги направи можни жртвени јарци доколку Русија ја загуби војната.

„Ако се повлечеме, тогаш засекогаш ќе останеме во историјата како луѓе кои го направија главниот чекор кон губење на војната“, рече Пригожин.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.