Прашања за здравјето кои луѓето најчесто ги пребаруваат на интернет

Сподели со своите пријатели

Можеби нема ни да се преправате дека сте пациент на д-р Гугл, а еве кои прашања ги бараат корисниците низ светот во оваа „онлајн ординација“.

Loading...

Како да престанам да ‘рчам?

Променете ја положбата на спиење, избегнувајте алкохол и навикнете се да ‘рчите одвреме навреме.

 

 

Дали кафето е лошо за здравје?

Не – има дури и некои позитивни својства, но како и во сè: умерено. Две кафиња на ден нема да ви наштетат.

Колку шеќер можам да јадам дневно?

Секој експерт ве советува да ги замените шеќерите со поздрави сорти или овошја, а самиот шеќер не треба да надминува повеќе од 10 проценти од хранливите состојки во целодневната исхрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

 

Loading...

 

Како да ослабнете?

Поздрава исхрана и физичка активност во комбинација од 80:20 (80 проценти здрава храна, 20 проценти нездрава и 80 проценти неделно вежбање, 20 проценти одмор) – ова е единствената формула која ги отстранува масните наслаги.

Како да се ослободите од целулитот?

Не постои волшебна напивка или магичен крем, но комбинацијата од здрава исхрана, физичка активност и повеќе течности заедно со масажа ќе ве доближат најблиску до целта во борбата против целулитот.