Постојат неколку индикации дека Вагнер е на работ на колапс

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади борци регрутирани да се борат во Украина за Вагнер, рускиот приватен борбен корпус на платеници, се исчезнати или мртви, според руска невладина организација.

Loading...

Иако Вагнер регрутирал приближно 50.000 борци во последните месеци, вклучително и многу затвореници, само 10.000 борци сè уште се борат на фронтот, рече Олга Романова, шеф на организацијата Русија зад решетки.

„Според нашите податоци, до крајот на декември биле регрутирани 42-43 илјади затвореници. Сега веројатно ги има над 50.000. Од нив, 10.000 се борат на фронтот, сите останати се убиени, исчезнати, дезертирани или предадени “, рече Романова, пренесува Moscow Times.

Споменатата статистика е само најнов показател дека борбените сили на Вагнер се распаѓаат во Украина речиси една година по почетокот на инвазијата. Во последните недели, борците на Вагнер беа вклучени во тешки борби во Соледар, градот каде Русија прогласи победа.

Вагнер е, исто така, во голема мера одговорен за придобивките направени во блискиот Бахмут, по извонредна цена со оглед на тоа што многу од регрутите на Вагнер добиле само минимална обука, истакна минатата недела Џон Кирби, координатор на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Во неодамнешниот говор, украинскиот претседател Володимир Зеленски исто така укажа на драматичните загуби што ги трпат Русите во Соледар: „Областа кај Соледар е покриена со трупови на напаѓачите. Вака изгледа лудилото“.

САД: Руските загуби се над 100.000 луѓе

И американското Министерство за одбрана оцени дека редовната руска армија и Вагнер претрпеле огромни загуби.

„Сега загубите се многу над 100.000. Русите претрпеа огромни загуби, кои ги вклучуваат нивната редовна армија и нивните платеници, групата Вагнер и другите сили кои се борат против Русите“, изјави за новинарите генералот Марк Мили, началникот на Здружениот штаб на американската армија минатата недела.

Loading...

Постојат индикации дека некои од овие загуби може да се припишат на дезертирања. На почетокот на јануари, поранешниот член на Вагнер Андреј Медведев беше фатен во бегство во Норвешка. Се верува дека Медведев е првиот член на Вагнер кој пребегнал на Запад.

Медведев понуди да сподели детали од своето искуство со приватна платеничка група за да им помогне на истражителите да ги откријат воените злосторства, објави АФП. Тој, наводно, бил сведок на егзекуција на дезертери и терористички методи.

Администрацијата на Бајден минатата недела објави дека го смета Вагнер за „транснационална криминална организација“ во обид да го прекине снабдувањето и способноста на Вагнер да работи низ целиот свет.

„Вагнер е криминална организација која врши бројни злосторства и кршење на човековите права, а ние немилосрдно ќе работиме на идентификување, попречување, разоткривање и таргетирање на сите оние кои му помагаат на Вагнер“, рече Кирби од Советот за национална безбедност.

Проблеми со Кремљ

Веста за распадот на Вагнер доаѓа во време кога платеничката група има проблеми и со Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин, чија војска падна во Украина поради логистички и командни неуспеси, веќе некое време се потпира на борбената моќ на Вагнер во обид да ги компензира неуспесите на руските вооружени сили во Украина, проценува Советот за национална безбедност на САД.

Но, Путин и лидерот на Вагнер, Евгениј Пригожин, беа во спор во последните денови, со меѓусебни обвинувања и преземање заслуги за освојувањето на Соледар.

Се чини дека Путин во последните недели почна да ги префрла борбите на редовната армија. Претседателот ја разниша командата на руските вооружени сили со промовирање на генералот Валери Герасимов на почетокот на јануари во очигледен обид да внесе некаква иницијатива во руската воена стратегија.

Loading...

Според Институтот за проучување на војната, овој потег веројатно ја оставил настрана групата Вагнер:

„Одлуката на Путин да се фокусира и да се потпре на конвенционалните руски сили ја маргинализира групата Вагнер и фракцијата „силовик“, кои сепак продолжуваат да придонесуваат за руската војна. напор во Украина“.

Герасимов ја започна својата работа обидувајќи се да ја подобри дисциплината на руските вооружени сили, според проценката на британската влада објавена во понеделникот.

„Откако ја презеде командата, се обидуваат да спречат носење несоодветни униформи, патување во цивилни возила, употреба на мобилни телефони и неквалитетна фризура. Мерките наидоа на скептични реакции. Сепак, најмногу потсмев беа резервирани за обиди да се подобрат стандардите за бричење на војниците“, велат од разузнавањето.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.