Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Сподели со своите пријатели

Полски државјанин е уапсен под обвинение дека му помагал на руското разузнавање во планирањето на убиството на украинскиот претседател Володимир Зеленски, според полското и украинското обвинителство.

Loading...

Според соопштението на полското национално обвинителство, мажот по име Павел К е обвинет дека сакал да им пренесе информации за безбедносните процедури на аеродромот на руски агенти и бил уапсен во средата во Полска.

Тој се обидел да воспостави контакт со луѓе од Русија директно вклучени во војната во Украина и се очекувало да им даде детални информации за аеродромот Жешов-Јасионка, кој се наоѓа во југоисточна Полска, во близина на украинската граница.

Овој аеродром, под контрола на американските војници, често се користи за меѓународни воени и хуманитарни операции за Украина, а често го користи и Зеленски.

Доколку биде прогласен за виновен, човекот може да биде осуден на осум години затвор, се вели во соопштението.

Обвинителите нагласија дека апсењето е резултат на блиска соработка со украинските колеги, кои ги информирале и обезбедиле важни докази. Случајот е во развојна фаза, додаваат оттаму.

Главниот обвинител на Украина, Андриј Костин, рече дека осомничениот бил задолжен за „собирање и пренесување информации за безбедносните процедури на аеродромот Жешов-Јасионка“ во југоисточна Полска.

Осомничениот е задржан до понатамошно известување, велат обвинителите на двете земји.

Loading...

„Овој случај ја истакнува постојаната закана што Русија ја претставува не само за Украина и Украинците, туку и за целиот слободен свет“, посочи Костин.

„Криминалниот режим на Кремљ… организира и спроведува диверзантски операции на територијата на други суверени држави.

Во одделен случај, германските обвинители соопштија дека двајца германско-руски државјани биле уапсени под сомнение за шпионажа, а еден од нив е обвинет дека се согласил да изврши напади врз потенцијални цели, вклучително и американски воени објекти, со надеж дека ќе ја саботира помошта за Украина.

Двајцата, идентификувани само како Дитер С и Александар Ј, се уапсени во средата во баварскиот град Бајројт, според германските федерални обвинители.

Неколку лица, вклучително и руско-шпански државјанин, се уапсени во Полска под обвинение за шпионирање за Русија откако Москва ја започна својата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Полска е силен сојузник на соседна Украина и Зеленски во спротивставувањето на руската агресија која трае повеќе од две години.