Полицијата претепа новинар на БиБиСи во Кина (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-би-си кој ги следеше протестите против коронавирусот во Шангај, но тој беше ослободен од притвор по неколку часа, јави Би-би-си, пренесе Ројтерс.

Loading...

Инцидентот е снимен.

„Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисици на рацете додека известуваше за протестите во Шангај“, се вели во соопштението на портпаролот на британскиот јавен сервис.

„Тој беше задржан неколку часа. За време на апсењето, полицијата го тепаше и клоцаше. Ова се случи додека тој работеше како акредитиран новинар“, додаде портпаролот.

 

 

Луѓето не можеа да се спасат од пожарот поради мерките, протестите се шират

Шангај е еден од многуте кинески градови кои протестираат против строгите ограничувања поради Ковид-19.

Loading...

Протестите се проширија откако една зграда се запали во Урумчи на западот на земјата, а нејзините жители не можеа да се спасат од пожарот поради строгите мерки, при што животот го загубија десет лица.

Би-би-си вели дека не добиле веродостојно објаснување за притворот на Лоренс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маж во Охајо чистел стан, полицајците мислеле дека е крадец и го убиле

„Не добивме никакво официјално објаснување или извинување од кинеските власти освен тврдењето на официјалните лица, кои подоцна го ослободија, дека го уапсиле за негово добро во случај да се зарази со Ковид-19 од толпата“, јавува Би-Би-Си.

Како почнаа протестите?

За потсетување, ретки протести избувнаа во далечната западна кинеска провинција Ксинџијанг, каде насобраната толпа им викаше на чуварите во заштитни одела откако смртоносниот пожар предизвика гнев поради продолженото заклучување поради Ковид-19, додека бројот на заразени е повторно рекорд.

Толпата извикуваше „Крај на карантинот! кревајќи ги тупаниците во воздух, според видеата што кружат на кинеските социјални мрежи во петокот вечерта.

Ројтерс потврди дека снимката била објавена од главниот град на Ксинџијанг, Урумчи.

На видеата се гледа како луѓето на плоштадот ја пеат кинеската национална химна, која гласи „Станете, оние кои одбивате да бидат робови“, додека други извикуваа дека сакаат да бидат ослободени од заклучувањето.

На луѓето сто дена им било забрането да ги напуштаат становите

Кина го стави огромниот регион Ксинџијанг под некои од најдолгите заклучувања во земјата, при што на многу од 4-те милиони жители на Урумчи им беше забрането да ги напуштат своите домови дури 100 дена.

Loading...

Градот има пријавено околу 100 нови случаи на коронавирус дневно во последните два дена.

Во Ксинџијанг живеат 10 милиони Ујгури. Групите за човекови права и западните влади долго време го обвинуваат Пекинг за злоупотреби врз претежно муслиманското етничко малцинство, вклучително и принудна работа во логори за интернација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ДРАМА ВО ПЕНТАГОН: Кинески шпионски балон лета над САД (ВИДЕО)

Кина силно ги отфрла таквите тврдења.

Протестите во Урумчи уследија по пожарот во зграда во кој загинаа 10 лица во четвртокот навечер.

Властите рекоа дека станарите на зградата можеле да се симнат на приземјето, но видеата од напорите на екипите за итни случаи споделени на кинеските социјални мрежи наведоа многу корисници на интернет да шпекулираат дека станарите не можеле да избегаат навреме бидејќи зградата била делумно заклучена.

Официјалните претставници на Урумчи одржаа ненадејна прес-конференција рано наутро во саботата, негирајќи дека мерките за Ковид-19 го отежнале бегството и спасувањето и рекоа дека инцидентот дополнително ќе се истражи.

 

Loading...

 

„Обвинете ја жртвата“

Дали Јанг, политиколог од Универзитетот во Чикаго, рече дека ставот на „обвинување на жртвата“ дополнително ќе ги налути луѓето и дека „јавната доверба само ќе еродира“.

Корисниците на кинеската платформа Веибо го опишаа инцидентот како трагедија што произлезе од инсистирањето на Кина на политика на нулта стапка на зараза со Ковид и рекоа дека тоа може да му се случи на секого.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија ќе тестира лансирање на ракетата „Циркон“ во заедничка вежба со Кина и ЈАР

„Зарем нема нешто за што можеме да размислиме за да направиме некои промени“, се вели во есејот што стана вирален на WeChat во петокот, доведувајќи ја во прашање официјалната приказна за пожарот во станот во Урумки.

Кина ја брани политиката на претседателот Си Џинпинг за нулта инфекција како што е неопходно за да се спречи преоптоварување на здравствениот систем.

Властите се решени да го продолжат и покрај зголеменото противење на јавноста и се посилниот удар врз втората по големина светска економија.

Loading...

Шангај дополнително ги заостри мерките во саботата

Иако Кина неодамна ги прилагоди своите мерки со скратување на заклучувањето и преземање други насочени чекори, ова, во комбинација со порастот на бројот на инфекции, предизвика неизвесност во големите градови, вклучително и Пекинг, каде што многу жители се ограничени во своите домови.

Кина забележа 34.909 локални случаи, ниски според глобалните стандарди, но трет дневен рекорд по ред, при што заразата се шири во бројни градови, предизвикувајќи широко распространети карантини и други ограничувања за движење и бизнис.

Шангај, најнаселен кинески град и финансиски центар, во саботата го заостри влезот во институциите како што се музеите и библиотеките барајќи од луѓето да покажат негативен тест за ковид не постар од 48 часа, во однос на претходните 72 часа.