Подољак: Русија е подготвена да избега од Крим

Сподели со своите пријатели

Советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подољак, тврди дека Русија веќе е подготвена да побегне од Крим.

Loading...

Подољак верува дека Русите ќе почнат да бегаат од полуостровот откако Крим е целосно во опсегот на оган на украинските сили, пренесува Униан.

Според Подољак, преземањето на Крим е прашање на време.

Тој оцени дека Украина мора да оди до крајот на војната, инаку нејзините деца повторно „ќе ја платат цената за правото на државата да постои“ за 3-5 години.

Во 2014 година Русија го анектираше полуостровот Крим, по референдумот на тој полуостров на кој мнозинството граѓани гласаа за приклучување кон Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова ќе биде новиот министер за одбрана на Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.