По 9 години Американците испраќаат екипаж во вселената

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција НАСА објави дека даде зелено светло за лансирање на ракетата на компанија „SpaceX“, со двајца американски астронаути во среда, на 27 мај, што ќе биде првиот американски вселенски лет со екипаж од 2011 година.

Високи функционери од НАСА и компанијата на Илон Маск од вчера се наоѓаат во вселенскиот центар Кенеди во Флорида за да проверат дали сè е подготвено за мисијата.

Loading...

Милијардерот Бренсон лансираа ракета во орбитата

Роберт Бенкен и Даглас Харли ќе полетаат на 27 мај во 16:33 часот (22:33 часот по средноевропско време) во капсулата „Crew Dragon“ во правец на Меѓународната вселенска станица, каде ќе слетаат еден ден подоцна.

Тоа ќе биде прва управувана мисија 100 проценти американска од моментите кога биле затворени вселенски бродови во 2011 година.

Оттогаш, само Русите имаат средства да летаат во вселената, а десетици астронаути од Америка и други земји летаа на ракетите „Сојуз“ од космодромот „Бајконур“ во Казахстан до Меѓународната вселенска станица, која има екипа на САД и Русија од 2000 година.

Досега необјавени детали: Како американски пилот лансира нуклеарна ракета? (ВИДЕО)

Од претседателството на Барак Обама, НАСА го финансираше „Space Х“ со договори од 3,1 милијарди долари и одделно „Боинг“ со 4,9 милијарди долари за да им даде на САД повторно независен пристап до просторот.

Програмата првично требаше да ги продолжи летовите управувани од шатлите во 2015 година, а на крајот тој прекин да траеше девет години, под услов летот на „Space Х“ да помине добро.

Даг Харли и Боб Бенкен веќе пет години тренираат на капсулата Crew Dragon, ултра модерниот пандан на капсулата Аполо од 1960-тите. Внатре, сè е контролирано преку екран на допир. Како Аполо, ова вселенско летало ќе се врати на Земјата.

Loading...

Ова е прва скица на ракета, направена уште во 16 век

Спејс Екс и Боинг треба да направат по шест патувања со четири астронаути во Меѓународната вселенска станица во наредните години, не сметајќи ја мисијата за демонстрација.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *