Пентагон тајно испратил свои најпрецизни гранати во Украина

Сподели со своите пријатели

Пентагон ѝ испрати на Украина најпрецизна артилериска граната, Екскалибур управуван со ГПС, покажуваат буџетските документи, потврдувајќи го претходно ненајавеното дополнување на арсеналот собран за борба против руската инвазија.

Loading...

Планот за надополнување на американските резерви Екскалибур за првпат потврдува дека Пентагон ги снабдувал украинските сили со оваа граната.

Американските власти ги заобиколија прашањата за Екскалибур и покрај извештаите дека набавката е во тек и дека тој веќе се користи во Украина, пишува Блумберг.

Погодува на два метри од целта

Екскалибур, сателитско водено оружје кое може да погоди на два метри од целта, првпат беше употребено во Ирак во 2007 година при познатиот атентат на водачот на Ал Каеда Абу Жура и неговите соработници, пренесува Индекс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони

Американското Министерство за одбрана ќе потроши дополнителни 92 милиони долари, што беше одобрено од Конгресот, „за набавка на замената муниција М982 Екскалибур пренесена во Украина како поддршка на меѓународните напори за спротивставување на руската агресија“, се вели во необјавен буџетски документ од август.

Овој проектил, кој се користи во хаубици од 155 мм, главното артилериско оружје на американската војска, заеднички го развија Raytheon Missiles and Defense и BAE Systems Beaufort. Прецизно воден Excalibur им овозможува на командантите на бојното поле попрецизно да насочуваат напади врз цели. Има домет од 40 километри.

Школки за Екскалибур се извадени од воените залихи со одлука на американскиот претседател вредна осум милијарди долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе санкции за службеници од анексираните региони

Досега Пентагон детално го објасни купувањето на залихи во вкупен износ од околу седум милијарди долари на седум рати до август.

Loading...

Додавањето на Екскалибур од 92 милиони долари повеќе од двојно го зголеми буџетот на програмата, додавајќи околу 900 проектили во фискалната 2022 година, во споредба со 56,7 милиони долари одобрени од Конгресот оваа фискална година, рече Марк Кансиан, одбранбен аналитичар во Центарот за стратешки и меѓународни студии. ја следи потрошувачката во Украина.

Овие 56,7 милиони долари се наменети за набавка на 374 софистицирани гранати кои не можат да се нарушат со заглавување на ГПС сигналот.

„Ова го потврдува и она што долго време се сомневаше, дека Соединетите Американски Држави и го снабдуваат ова напредно оружје на Украина“, рече Канчијан. Секоја граната моментално чини меѓу 98.700 и 106.400 долари, во зависност од купените количини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали САД би можеле да знаат ако Русија подготвува нуклеарен напад?

Удира со првата граната

Прецизноста на Екскалибур го овозможува ефектот на првата граната врз целта, намалувајќи го бројот на потребни гранати и истовремено намалувајќи ја колатералната штета“, се наведува во документите за буџетот на САД.

Врз основа на ова, ова оружје веројатно се користело ретко за хируршко уништување на руските командни пунктови и командни и контролни центри додека украинските трупи учествувале во артилериски дуели со напаѓачите во источните региони.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.