Патријархот Кирил ги повика руските војници да ја бранат својата татковина

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските војници да ја бранат својата татковина „како што можат само Русите“.

Loading...

Во главната катедрала на вооружените сили, отворена пред две години во Кубинка, во близина на Москва, патријархот Кирил им кажа на група војници дека Русија е земја што го сака мирот, бидејќи многу страдала во војните.

 

Генерал Мизинцев: Русија отвора коридор од Мариупол

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто по силниот ураган некои плажи во Флорида пресушија?

„Ние апсолутно не се стремиме кон војна, ниту да правиме нешто што ќе им наштети на другите, но низ историјата сме воспитувани да ја сакаме нашата татковина. Ќе бидеме подготвени да го заштитиме, бидејќи само Русите можат да ја бранат својата земја“, рече патријархот Кирил.

Тој изрази загриженост за луѓето погодени од војната, пренесува Ројтерс.