Генерал Мизинцев: Русија отвора коридор од Мариупол

Сподели со своите пријатели

Русија повторно ќе го отвори хуманитарниот коридор за спасување странци и цивили од Мариупол во понеделник во 6 часот наутро, изјави денеска началникот на рускиот национален контролен центар, генерал полковник Михаил Мизинцев, пренесе РИА Новости.

Loading...

Покрај тоа, наведе тој, Русија е подготвена да обезбеди движење на бродовите вклучени во евакуацијата во пристаништето Бердјанск.

 

Сведок за АП: Русите ги застрелаа градоначалничката од Украина, нејзиниот син и сопругот

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка

„Успехот на хуманитарната операција зависи исклучиво од Киев“, рече Мизинцев.

„Иницијатива од турска страна“

„Руската Федерација, исклучиво за хуманитарни цели, на иницијатива на турската страна, од 06:00 часот во понеделник повторно го отвора хуманитарниот коридор за спасување на странски државјани и цивили од Мариупол.

Loading...

 

Како Москва го смири курсот со воведување на обврската за плаќање на гасот во валутата на продавачот

 

„Русија исто така е подготвена да обезбеди влез и излез на бродовите вклучени во евакуацијата до пристаништето Бердјанск, во согласност со меѓународното поморско право“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија