Партизан го опиша нападот на Русија: Нападот беше одложен. Не го постигнавме тоа што го сакавме

Сподели со своите пријатели

Еден од учесниците во партизанскиот напад во Белгород изјави за Новаја Газета што точно се случило.

Loading...

Тој зборувал под услов да остане анонимен и не сакал да открие во која група припаѓа (Легијата на слободата за Русија или Рускиот волонтерски корпус).

Тој тврди дека во пресрет на нивната кампања временските услови се влошиле и земјата станала многу каллива.

Тој додаде дека патот што води до контролниот пункт меѓу Русија и Украина е целосно оштетен, па морале да одат директно преку полињата.

Тој посочи дека многу возила останале заглавени во калта, а некои поради тоа не можеле да се искористат во планираната акција.

Тој ги наведе овие состојби како главна причина поради која операцијата почнала со половина ден доцнење. Тој нагласи дека не успеале да постигнат се што наумиле.

Вели дека десетина автомобили и оклопни возила успеале да се пробијат до границата и дека во операцијата учествувале околу 150 лица.

„Кога почнавме да напаѓаме, сите се распрснаа“

Тој рече дека немало артилериско гранатирање од украинска страна, туку тие самите отвориле оган на граничниот премин Граиворон со минофрлачи од 120 милиметри.

Loading...

Смета дека контролниот пункт бил добро воспоставен. Тој опиша дека се состои од бетонски конструкции и позиции за стрелање поврзани со ровови. Додаде дека на контролниот пункт имало и четири или пет оклопни транспортери.

„Преминот го чуваа граничари и моторизирана пешадија. Кога нападнавме под заштита на тенк, сите бранители се распрснаа. Таму ги оставија своите документи. Еден од оние кои побегнаа не ја разбра ситуацијата доволно брзо, влезе патот и беше убиен. Заробен е уште еден граничен чувар, кој се криел во подрумот“, продолжи тој.

„Успеавме да лансираме два APC и барем еден од нив го одзедовме како трофеј. Не сум сигурен што се случи со другиот. Видеото на кое се прикажани двата американски Хамви е снимено каде нашите возила се заглавија во рововите кај граничниот премин Кревките дрвени мостови не можеа да ја издржат нивната тежина“, посочи тој.

„Никој не се обиде да не спречи“

„Откако ја освоивме точката, сите се фокусиравме на нашите цели. Првата група отиде да ги предупреди цивилите да не ги напуштаат своите куќи. Тие многу брзо стигнаа до центарот на областа. Кога дојде втората група (јас бев дел од таа група), во по селата немаше никој.Мртви улици“, нагласи тој.

Тој тврди дека само неколку часа по почетокот на операцијата Русите се разбудиле и почнале да испраќаат свои единици, артилерија и авијација.

Тој рече дека Русите почнале да пукаат во нив, користејќи секакво оружје.

„Тие лансираа касетна муниција од Град. Видовме ловци Су-25 и воени хеликоптери. Некои од нашите момци беа полесно повредени“, рече тој.

„Никој не се обидуваше да не спречи во селата. Само во окружниот центар наидовме на сериозен отпор. Стигнав до периферијата на малиот град и продолжив да ги исполнувам своите цели. До вечерта јас и моите другари се вративме на границата. Следниот ден тргнавме мирно и организирано оклопен транспортер“, рече тој.

Loading...

Воен објект Белгород-22

„Слушнав на радио дека некои од нашите момци успеале да соборат хеликоптер во близина на Грејворон. Сам не го видов, но сигурен сум дека се случило. Нашата првична цел беше да го заземеме центарот на областа. Доколку нашите сили влегоа во Русија навреме и дека отидовме според распоредот, го зедовме Грејворон и изградивме утврдувања таму, можевме да го држиме градот една недела без проблем. Погледнете ја картата: селата се многу добри за одбрана, реки и мочуришта насекаде“, продолжи тој.

Како една од целите на воената операција аналитичарите го наведоа воениот објект Белгород-22, но рускиот партизан рече дека воопшто не добиле наредба да го заземат тој објект, иако е убеден дека тоа можеле да го направат без поголеми проблеми.

Тој не сакаше да прецизира колку борци од нивната група загинале, но истакна дека Русите имале значителни загуби.

„Ние сме добро обучени и вооружени“

„Ние само учиме. И стануваме посилни. Ќе се подобриме. Ќе организираме нови упади. Диверзантските групи ќе бидат проследени со операции за комбинирано оружје. главен град на регионот“, објави тој.

„Повеќе луѓе ќе сакаат да се приклучат во нашите редови после ова. Добиваме повеќе барања. Бидејќи не сме само маргинализирана група, ние сме добро обучена, добро подготвена и вооружена формација. Луѓето сакаат да ни се придружат“, рече тој. оптимист.

„Путин го пробува сопствениот лек. Русија вели дека тие „не се таму“ (за нивните сили во Донбас од 2014 година – забелешка на преведувачот), а сега се враќа бумерангот: „Ние не сме таму! Што ќе посеете, жнеете“, заклучи тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.