Папата во Бахреин: Нека замолчи оружјето, искрено да се посветиме на мирот

Сподели со своите пријатели

Врховниот поглавар на Католичката црква и претседател на Ватикан, папата Франциск, кој е во посета на Бахреин, порача дека „треба да ја отфрлиме логиката на оружјето“ и повика „оружјата да замолчат“, пренесува Анадолија.

Loading...

Папата Франциск ја даде изјавата по средбата со кралот Хамед бин Иса Ал Калифа во палатата Сахир во главниот град Манама, јави државната телевизија на Бахреин, повикувајќи се на Радио Ватикан.

– Дојдов овде (Бахреин) да разбудам надеж за мир и да учествувам на Форумот за дијалог Исток-Запад, организиран за луѓето да живеат во мир – рече папата Франциско, кој беше во прва официјална посета на Бахреин.

Наведувајќи дека еколошките проблеми се „итни и тажни“, папата рече дека мора да се преземат практични и долгорочни мерки пред да биде доцна и да нема закана за идните генерации.

Тој нагласи дека јеменскиот народ „страда од заборавена војна“ поради седумгодишниот конфликт меѓу владините сили и милициите Хути во Јемен.

Нагласувајќи дека „логиката на оружјето треба да се отфрли“, папата Фрањо рече:

– Оружјето нека молчи и искрено да се посветиме на мирот насекаде.

Кралот Хамад бин Иса Ал Калифа, пак, истакна дека украинско-руската војна, која трае од февруари, негативно влијае на светот на економски, политички и безбедносен план и повика на прекин на војната.

Loading...

Папата Франциск ќе престојува во Бахреин до 6 ноември.