Озлогласениот командант на Путин пронајден мртов. Постојат две верзии на приказната за смртта

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Лисицки, командант на руските падобранци и еден од најозлогласените команданти на Путин, е пронајден мртов, пишува Украинска Правда.

Loading...

Постојат две верзии на приказната за неговата смрт – едната вели дека се самоубил, додека другата вели дека бил убиен од Вооружените сили на Украина.

Блогерот Јегор Гузенко, кој служеше под команда на Лисицки, објави за неговата смрт пред три дена.

Лисицки беше командант на 1. воздушно-десантен напад баталјон на 247-от гардиски воздушен напад полк на руската армија.

Блогерот тврди дека е ликвидиран од Украина и дека тоа е „одмазда за Иловајск“ – масакрот на стотици украински војници и доброволци во регионот на Доњецк во 2014 година, кој Лисицки го надгледувал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

„Тој претрпе големи загуби минатата година во близина на Харков“, тврди Бутусов.

Подоцна и украинските медиуми објавија дека вооружените сили на Украина го убиле Лисицки.

Руските медиуми, пак, тврдат дека Лисицки си го одзел животот.

Loading...

Неговото тело наводно било пронајдено со прострелна рана околу 10 часот на 26 март во неговиот стан во Ставропол на улицата Серова.

Неговите колеги тврдат дека Лисицки во последно време бил депресивен и зборувал дека си го одзема животот, наводно „поради поплаки за неговите незаконски постапки кон неговиот персонал“.

Смртта на потполковникот за порталот База ја потврдил Александар Тенков, началник на округот Благодарненски од Ставрополската област, без да ја прецизира причината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги посети Саудиска Арабија и ОАЕ

Лисицки учествувал во речиси сите војни што ги започна Русија, особено во Абхазија, Дагестан и Чеченија.

Тој, исто така, командуваше со борбената тактичка група на 247. полк, која во 2014 година ги нападна единиците на вооружените сили на Украина во Иловајск.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.