Ова е нов симбол на украинскиот отпор

Сподели со своите пријатели

Во привремено окупираниот Мариупол, на патиштата и зградите почнаа да се појавуваат натписи со украинската буква ї како знак на протест против непријателската инвазија на Русија.

Loading...

Зошто Украинците ја избраа оваа конкретна буква?

Буквата ї е единствена, бидејќи руската азбука ја нема, таа е единствена за украинскиот јазик, а ја има и во зборовите Украина (Украіїна) и Киев (Київ).

Покрај тоа, украинските активисти почнаа да ги повикуваат сограѓаните на Инстаграм да ги обележат сите можни места со ова буква.

„Сигурно сте слушнале дека ги повикавме нашите активисти да ги обележат зградите каде што може да се одржи референдумот со буквата „Í̈“ за полесно да ги блокираме сите руски планови. Нашата буква „Í̈“ е единствена, таа е единствена во светот како нашата Украина. Убедени сме дека само со заеднички сили ќе можеме да ги поразиме руските планови. Ве молиме да ја споделите оваа објава, ги повикуваме сите наши бестрашни активисти кои одлучија да останат на окупираните територии да ги означат со буквата „Í“ местата каде што се собираат Русите, објектите каде што може да се одржи референдумот, зградите на окупаторската расистичка влада“, пишуваат тие.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Доњецк пристигнаа првите мобилизирани руски војници

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by #ЖовтаСтрічка (@yellowribbonua)

 

 

Градскиот совет на Мариупол извести дека ова буква почнало да се појавува во различни делови на градот.

Loading...

Овој знак може да се види во самиот центар на градот во близина на споменикот на најпознатиот украински писател Тарас Шевченко.

Жителите на Мариупол се поканети да обојат паркови, улици, плоштади, столбови и огради со писмото, кое стана знак на независност и отпор, за да им покажат на окупаторите дека Мариупол е Украина, забележува градскиот совет во својот канал Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците објавија фотографија од овздух од местото на масакрот на цивилите

Руската агресија предизвика една од најголемите хуманитарни катастрофи во Мариупол. Градот бил речиси целосно уништен поради непријателското гранатирање.

Жителите на градот даваат отпор на руските власти – низ градот делат налепници и летоци со украински симболи.

И на Денот на независноста на Украина, 24 август, движењето на отпорот го крена знамето на Украина во Мариупол.

Покрај тоа, во Украина има проекти кои имаат истакната буква ї. Едно од нив е списанието наречено „Í̈“. Ова е независно украинско културно списание и јавна организација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков објасни како точно Русија ќе ги анектира ДНР и ЛНР

Главните теми на изданијата на списанието се проучување на меѓуетничките односи, проблемот со административните граници, формирањето на европскиот идентитет и прашањата за европската интеграција.

 

Loading...

 

Постои и социо-културен мултимедијален украински проект Українер, чии материјали се базираат на резултатите од нивните сопствени експедиции.

Една од целите на создавањето на прект е да се запознаат странците со непознатата историја и култура на регионите, да се прикажат локални херои и професии кои исчезнуваат, како и места кои генерално не се вклучени во прирачниците.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.