Откриен нов вид џиновска анаконда: „Долга е 8 метри“ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Научниците открија нов вид џиновска анаконда во оддалечена и скриена област на Амазон со помош на автохтоно племе.

Loading...

Биологот Брајан Фрај од Универзитетот во Квинсленд во Австралија го предводеше тимот кој пронашол и проучувал неколку примероци од новооткриената северна зелена анаконда (Eunectes akaima) во регионот Бамено.

„Ние бевме поканети од племето Ваорани да го истражиме регионот и да собереме примероци од одредена популација на анаконди, за кои се шпекулира дека се најголеми досега. Домородните ловци не одведоа во џунглата на 10-дневна експедиција. Племето, всушност, смета овие змии се свети“, рече тој. Фрај.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ако не користите мобилен додека јадете во овој ресторан, добивате гратис вино

Значајна генетска разлика

Фрај наведува дека северната зелена анаконда се одвоила од јужната зелена анаконда пред речиси 10 милиони години и дека генетски се разликуваат за 5,5 проценти.

„Тоа е многу значајна разлика. На пример, луѓето генетски се разликуваат од шимпанзата само за околу 2 отсто. Ова откритие е врв во мојата кариера“, додава тој.

Во истражувањето учествуваше и холандскиот биолог Фрик Вонк, кој пред неколку дена на својата Фејсбук страница објави неодамнешно видео од средба со новооткриен вид џиновска змија.

„Видеото ја прикажува најголемата анаконда што некогаш сум ја видел. Дебела е како автомобилска гума, долга е осум метри и тежи над 200 килограми – со глава голема како мојата“, напиша тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Златен ретривер кој ужива во природата го воодушеви интернетот (ВИДЕО)

Тие прво го фаќаат својот плен, а потоа го дават и гмечат

Досега се познати четири видови анаконда, вклучувајќи ја и зелената анаконда (позната и како џиновска анаконда).

Loading...

Зелените анаконди се вистински џинови меѓу рептилите. Најголемите женки можат да пораснат повеќе од седум метри и тежат над 250 килограми.

Овие животни се добро прилагодени на животот поминат главно во вода. Ноздрите и очите им се на врвот на главата, така што тие можат да гледаат и да дишат додека остатокот од нивните тела е потопен.

Тие се во маслинеста боја, со големи црни дамки, што им овозможува да се вклопат со околината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе за прв пат проба пица, нејзината реакција воодушеви милиони

Зелената анаконда лесно се движи низ вода и може да нападне голем плен како капибари и елени, пишува Conversation.

Овие суштества не се отровни. Тие го фаќаат пленот со големи, флексибилни вилици, а потоа го задавуваат и го дробат со своето моќно тело пред да го проголтаат.

Истражувањето, насловено „Disentangling the Anacondas: Revealing a New Green Species and Rethinking Yellows“, и е објавено во списанието MDPI Diversity.

 

Loading...