Остин: Украинските сили можат да го преземат Херсон

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска изрази уверување дека украинските сили можат да го преземат Херсон од руските сили.

Loading...

– Кога станува збор за тоа дали Украинците можат да ја окупираат преостанатата територија на западната страна на реката Днепар и во Херсон, секако верувам дека имаат способност да го направат тоа – рече Остин на прес-конференција со неговиот јужнокорејски колега, Ројтерс. пријавени.

Градот Херсон се наоѓа на западниот брег на реките Днепар.

Херсонската област е една од четирите украински региони каде населението гласаше за приклучување кон Русија на референдум на крајот на септември.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.