Орбан и Трамп ќе се сретнат за да разговараат за Украина

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се направи се за да се спречи конфликт меѓу Русија и НАТО, изјави за Спутник унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, коментирајќи ја скандалозната аудио снимка од разговорот на офицерот на германскиот Бундесвер за планирање напад на мостот на Крим со проектили „Таурус“.

Loading...

Сијарто потсети дека пред две години НАТО едногласно донесе одлука за немешање во украинскиот конфликт, како и дека таа останува на сила и дека членките на Алијансата треба да се придржуваат до неа.

„Ниту Германија, ниту Франција не побараа негова ревизија“, нагласи министерот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Сијарто, исто така, посочи дека испраќањето сили на Алијансата во Украина би било прекршување на одлуката да не се интервенира во украинскиот конфликт и дека ситуацијата во тој случај ќе биде многу блиску до избувнувањето на Третата светска војна, за што, се надева, може да се избегне.

Според него, унгарските власти се против одлуката за испраќање војници на НАТО во Украина.

Министерот уште еднаш повтори дека Унгарија не доставила и нема да испрати оружје, како и нејзините воени сили, во Украина.

Орбан и Трамп на 8 март за решавање на украинската криза

Покрај тоа, Сијарто најави дека унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе разговара за прашањето за мирот во Украина со поранешниот американски претседател Доналд Трамп на 8 март на Флорида.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Според него, во Будимпешта веруваат дека „мирот во Украина е претседателот Трамп“.

Loading...

„Без неговиот избор за претседател на Соединетите Американски Држави, гледаме многу помала надеж за мир во догледна иднина во Украина отколку во случајот со неговиот избор. Јасно ни е дека со овој наш став не го претставуваме мнозинството во Европа. Но, и покрај тоа, ние сме убедени во тоа“, рече унгарскиот министер.

Во исто време, Сијарто додаде дека „Унгарија не сака да ги води Американците за тоа кого треба да избираат, а кого не“, и дека целосно го почитуваат правото на американскиот народ да избира претседател.

Тој исто така истакна дека за време на мандатот на Трамп, унгарско-американските односи биле на апсолутно високо ниво, како да немало големи глобални војни во времето на Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

Тој оцени дека украинскиот конфликт мора неизбежно да заврши со преговори бидејќи „Киев нема да може да ја победи Русија“, а „Русија не може да доминира на целиот Запад“, пренесува Спутник.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.