Обидот за атентат на кралицата Елизабета била мистерија криена 50 години

Сподели со своите пријатели

Додека светот се сеќава на извонредниот и богат живот на кралицата Елизабета Втора и нејзиното 70-годишно владеење, Австралијците дефинитивно се сеќаваат на „најголемата нерешена мистерија“ од нејзиното владеење, нејзиниот атентат во близина на Сиднеј пред повеќе од 50 години.

Loading...

Кралицата Елизабета и принцот Филип патувале од Сиднеј до Оринџ, како дел од нивната австралиска турнеја во 1970 година, кога станале жртви на таканаречениот заговор Литго.

Кралската двојка патувала со воз преку Сините Планини на 29 април 1970 година, кога отприлика на половина пат возот запрел. Тие тогаш не знаеле, но за влакно ја избегнале смртта благодарение на бавното движење на возот.

Поранешниот началник на детективот Клиф Мекхарди рече дека потенцијалните убијци го поставиле багажникот над шините, надевајќи се дека ќе ја исфрлат локомотивата од него.

За среќа, машиновозачот веднаш го закочил тогаш бавниот воз, пред да застане на ниво на премин.

Возот останал на пругата и не претрпел значителна штета.

„Доколку возот достигнал нормална брзина, би излетал од шините и би се забил во насипот. Моето истражување покажа дека багажникот е намерно поставен на шините“, изјави Мекхарди за Дејли Меил во 2009 година.

Поради тајмингот на планот, тој се сомнева дека сето тоа било планирано со помош на инсајдери и дека можеби го воделе симпатизери на Австралиската ирска републиканска армија.

Loading...

Тој исто така додаде дека целиот обид за атентат бил скриен од јавноста и од кралското семејство речиси 40 години за да се спаси австралиската влада од срам.

Сепак, Мекхарди реши да раскаже што се случило за да помогне да се реши најголемата нерешена мистерија во неговата кариера.

Иако разбира зошто обидот за атентат бил чуван во тајност, поранешниот детектив рече дека прикривањето на обидот за атентат значело дека полицијата никогаш не можела да ги фати криминалците.

„Никогаш не стигнавме до осомничените, бидејќи кога ги испрашувавме луѓето, на сите им се чинеше дека зборуваме во загатки бидејќи не можевме да сфатиме за што точно се работи за нашите истраги“, призна тој на крајот.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.