Новинари кои известуваат за погреби на убиените војници во Русија одат во затвор

Сподели со своите пријатели

Не се знае многу за загинатите руски војници на боиштата во Украина, ниту приближна бројка.

Loading...

Надлежните се обидуваат да ја премолчат јавноста за нив, бројот на загинати систематски се третира како државна тајна.

Според проценките на ЦИА и МИ6, најмалку 15.000 руски војници загинале од почетокот на агресијата, а независните руски медиуми Mediazona и BBC News Russian пресметале, потпирајќи се само на јавно потврдените смртни случаи, дека до крајот на јули имало најмалку 5.185 загинати војници.

Во исто време, повеќето од нив се од оддалечените и сиромашни делови на земјата, како што се јужните делови на Дагестан и сибирскиот регион Бурјатија, а најмалку од Москва и Санкт Петербург, пишува Јутарњи лист, повикувајќи се на Вашингтон пост.

Американскиот дневен весник забележува дека во Русија е кривично дело да се доведува во прашање инвазијата на Украина или да се критикува војската.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украинската армија постигна голем напредок

Семејствата се плашат да проговорат, а независните новинари кои зборуваат со нив или покриваат погреби се апсат.

Во официјалното образложение се вели дека прикажувањето на такви „солзи и страдања“ е лошо за јавниот морал, а властите наредиле да се затворат и некои од веб-страниците кои објавуваат известувања и спомени за загинатите.

Главната цел на Кремљ, пишува Вашингтон пост, е всушност да ги спречи гласовите на гневните и ожалостени семејства и антивоени активисти да се здружат и зајакнат, а информациите за загинатите исто така би можеле да го отежнат регрутирањето нови војници.

Loading...

Доколку податоците на американските и британските разузнавачки служби се точни, руските загуби во војната во Украина, која трае од февруари годинава, се еднакви на загубите во деценискиот конфликт во Авганистан за време на Советскиот Сојуз.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Аналена Бербок го обвини Путин за терор

Шефот на МИ6, Ричард Мур, минатиот месец рече дека нивните проценки за бројот на загинати се веројатно конзервативни, што значи дека бројот е веројатно поголем.

Сè уште имаат поддршка

Сепак, засега се чини дека Кремљ успешно ја одржува јавната поддршка на задоволително ниво преку контролирање на информациите и претставување на војната во Украина како конфликт со Западот.

Така, агенцијата за испитување на јавното мислење VCIOM, која е блиска до властите, во јуни објави дека 72 отсто од Русите ја поддржуваат војната.

Општо земено, неколку ужалени руски семејства јавно би се сомневале во образложението на нападот врз Украина, пишува Вашингтон пост, а молкот исто така служи за минимизирање на јавното разбирање за неговото влијание врз татковината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Снимка од нуклеарниот воз на Путин предизвика паника (ВИДЕО)

Неодамнешното истражување спроведено од независниот портал за вести „Луѓе од Бајкал“ во источносибирскиот град Улан-Уде покажа дека малкумина жители знаат дека дури 250 луѓе починале од тој регион во Украина (оваа бројка е добиена од јавно достапни извори, на пр. како локална веб-страница на руската верзија на Facebook).

Меѓутоа, повремено допираат до јавноста и до реакциите на граѓаните.

Во јуни, сопругите на руските војници во Бурјатија снимија видео во кое бараат војската да ги врати нивните сопрузи дома.

Loading...

Стотици војници од тој регион контактирале со група активисти кои веќе биле таму и прашале како да ги раскинат договорите што ги потпишале со армијата, вели основачот на организацијата наречена Фондација за слободна Бурјатија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.