Нова сомнителна смрт во Русија? Воен полковник пронајден обесен!

Сподели со своите пријатели

Во Русија е забележана нова сомнителна смрт. Полковникот Роман Малик, задолжен за регрутирање и испраќање регрути во Украина, беше пронајден како виси на ограда минатиот викенд.

Loading...

Иако првично беше наведено дека срцевите проблеми се причина за смртта, полицијата не ја исклучи можноста за убиство или самоубиство, пишува британски Тајмс.

Откако рускиот претседател Владимир Путин нареди инвазија на Украина, евидентирана е серија сомнителни смртни случаи на богати Руси.

Така, главниот човек на Путин за развој на руските ресурси на Арктикот, Иван Печорин, наводно паднал во морето додека пловел по брегот на Пацификот на земјата.

Тој беше генерален директор на корпорацијата на Путин за развој на Далечниот Исток и Арктикот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Плановите на Фон дер Лајен ѝ даваат на ЕУ воен призвук

Сомнителна смрт на богати Руси

Да се ​​потсетиме на други случаи на сомнителни смртни случаи.

Поранешниот службеник на Московскиот авијациски институт, Анатолиј Герашченко, наводно се лизнал и паднал по скалите во зградата на институтот и починал од повредите.

Главниот уредник на рускиот државен медиум Правда, Владимир Николаевич Сунгоркин наводно починал од срцев удар, а Дејли Мејл пишува дека Сунгоркин имал знаци на задушување.

Loading...

Претседателот на управниот одбор на рускиот производител на нафта Лукоил Равил Маганов почина на почетокот на септември при наводен пад од прозорецот на болницата во Москва.

Маганов работи во нафтена компанија од 1993 година, а неговиот брат е шеф на друг руски производител на нафта, Татнефт.

Рускиот милионер Јуриј Воронов, кој е поврзан со Гаспром, беше пронајден мртов на почетокот на јули во базенот на неговата вила во луксузното предградие на Санкт Петербург.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Неговото тело било пронајдено како лебди во базенот со прострелна рана во главата, додека чаури биле пронајдени на дното од базенот.

Поранешниот извршен директор на Лукоил, Александар Суботин, беше пронајден мртов на 10 мај во домот на локален шаман во Митиши, град североисточно од Москва. Покрената е истрага иако Суботин наводно доживеал срцев удар.

Владислав Аваев беше пронајден мртов со прострелна рана во неговиот стан во Москва на 18 април, заедно со сопругата и 13-годишната ќерка.

Аваев беше поранешен потпретседател на Гаспромбанк. Инспекторите веруваат дека тој ги застрелал сопругата и ќерката пред да се самоубие.

Рускиот милијардер Василиј Мелников е пронајден мртов во својот стан во Нижни Новгород, објавија руските медиуми во март. Тој, неговата сопруга и двата сина на четири и десет години биле избодени до смрт.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гершкович на сослушување во Екатеринбург под обвинение за шпионажа

Извршниот директор на Гаспром, Александар Тјуљаков, беше пронајден мртов на 25 февруари во гаража на стан во близина на Санкт Петербург.

Полицијата соопшти дека до неговото тело пронашла белешка за самоубиство. Тјуљаков наводно бил жестоко претепан пред смртта, објавија некои руски медиуми.

Друг извршен директор на Гаспром, Леонид Шулман, беше пронајден мртов во својата куќа во јануари оваа година, еден месец пред почетокот на инвазијата.

Во прошталната белешка која била пронајдена во близина на неговото тело пишувало дека не сака да биде инвалид и товар за семејството.