Норвешка од септември го намалува извозот на гас

Сподели со своите пријатели

Норвешка во петокот соопшти дека значително ќе го намали извозот на гас во септември поради обемните активности за одржување на инфраструктурата кои се одложени за да се обезбеди стабилно снабдување со гас во Европа.

Loading...

Русија веќе најави дека следната недела ќе ја прекине испораката на гас за Северен тек 1 на три дена заради одржување.

Од крајот на февруари и почетокот на руската инвазија на Украина, Норвешка ја престигна Русија и стана водечки снабдувач на гас во Европа, доставувајќи гасоводи до Велика Британија, Германија, Белгија и Франција.

Годинава треба да произведе околу 122 милијарди кубни метри гас, според официјалните проценки од мај, осум отсто повеќе отколку во 2021 година и можеби повеќе од рекордната 2017 година.

Продажбата на гас беше прогласена за приоритет, поважна од производството на нафта, а во текот на летото беше најавено стабилно снабдување со оглед на намалените испораки на руски гас.

Ова значи дека норвешкиот оператор на гасоводот Гаско е принуден да одложи некои планирани исклучувања.

– Некои планирани прекини за одржување се приспособени оваа година со цел да се одржат високите резерви на гас во Европа во текот на летните месеци – потврди портпаролот на Гаско во е-пошта до Ројтерс.

Планираното и непланското одржување ќе ги намали капацитетите на 13 полиња и постројки за преработка во текот на септември, а најмногу треба да се намалат на 7 септември и тоа за 4,36 милиони кубни метри, покажуваат податоците на Гаско.

Loading...

Одржувањето треба да го намали вкупното производство на гас на 9,17 милиони кубни метри дневно, што е најниско ниво оваа година, според Норвешката нафтена управа.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.