white concrete building under blue sky during daytime

Недостиг на храна и лекови во Колумбија поради протестите на нелегалните рудари

Сподели со своите пријатели

Околу 300.000 луѓе во Колумбија се погодени од недостиг на храна и лекови бидејќи илегалните рудари за злато ги блокираа патиштата во знак на протест против уништувањето на нивните машини од страна на властите, соопштија министрите на земјата.

Loading...

Рударите за злато во 12 претежно рурални општини во провинциите Антиокија и Кордоба протестираат откако властите уништија девет таканаречени рудници претходно овој месец. „змејови“ – пловечки машини кои цицаат тиња и кал од реката во потрага по алувијално злато, пренесува Ројтерс.

Министерот за внатрешни работи Алфонсо Прада во телевизиско обраќање рече дека овие машини доведоа до „еколошка катастрофа и загрозување на животите на жителите и идните жители во животната средина, како и еколошката одржливост на регионот“.

Тој посочи дека блокадите на патиштата влијаат врз животите на луѓето низ Антиокија и Кордоба, додавајќи дека има недостиг од храна и медицински материјали, како што е кислородот.

„Се додека има блокади, можноста за враќање е нула“, рече Прада, додавајќи дека владата побарала посредување од Католичката црква.

Нелегалното ископување во Колумбија и другите земји во Јужна Америка се смета за еколошка катастрофа поради уништувањето на бројни екосистеми, вклучувајќи ја и контаминацијата на реките со жива, пренесува Танјуг.

Според безбедносни извори, нелегалното ископување се смета за втор најголем извор на финансирање на нелегалните вооружени групи во Колумбија, по шверцот со дрога.

Канцеларијата на ОН за дрога и криминал објави дека во 2021 година, 65 отсто од производството на алувијално злато во Колумбија било нелегално.

Loading...