Не е само за чистење: Седум здрави начини на кои можете да користите сода бикарбона

Сподели со своите пријатели

Сода бикарбона, позната и како натриум бикарбонат, има неколку придобивки кои го надминуваат чистењето, од намалување на горушица до смирување на изгорениците.

Loading...

Ако неодамна сте купиле сода бикарбона, веројатно сте ја купиле за да помогнете во чистењето.

Но, сода бикарбона може да биде корисна за различни работи, вклучително и за подобрување на целокупното здравје, пишува The Healthy.

Сода бикарбона може да се користи за ублажување на симптомите, смирување на вашата кожа, па дури и за осветлување на вашата насмевка.

Горушица

Сода бикарбона може да биде совршен помошник за повремени киселини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

„Растопете една кафена лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода и полека испијте ја смесата. Меѓутоа, доколку имате секојдневни симптоми на горушица, треба да го посетите вашиот лекар – овој лек е за повремени симптоми“, објаснува д-р Никет Сопал.

Смирување на афти

Сода бикарбона може да помогне да се смират болните лезии.

„Кога имате афти во устата, плакнењето со сода бикарбона и вода може да ја смири болката. Измешајте половина лажичка сода бикарбона со половина чаша топла вода и потоа исплакнете ја устата“, објаснува стоматологот Кенди Себолд.

Loading...

Дентален плак

Четкањето на забите со сода бикарбона може да ви помогне да ги заштитите забите од оштетување на наслагите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Обичната вода како лек. Еве за што помага!

Сода бикарбона е нежно средство за чистење кое ефикасно ги отстранува површинските дамки од забната глеѓ без прекумерна иритација.

Белење на заби

Научниците откриле дека сода бикарбона отстранува многу дамки и наслаги од забите.

Сода бикарбона не содржи флуор за борба против кариес, па затоа треба да се користи неколку пати неделно со паста за заби која содржи флуор.

Чистење на храна

Ако сакате ефикасно да ја исчистите вашата храна, сода бикарбона е моќно средство за чистење.

Некои студии покажуваат дека потопувањето на овошјето и зеленчукот во мешавина од сода бикарбона и вода 15 минути може да ги уништи речиси сите пестициди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како да препознаете дека имате недостаток на витамини во организмот?

Природен дезодоранс

Ако барате природен дезодоранс, сода бикарбона може да го направи трикот. Бактериите поради кои вашите пазуви смрдат, ја претвораат вашата пот во кисели отпадоци кои на потта ѝ даваат непријатен мирис.

Сода бикарбона може да ја дезодорира потта со тоа што мирисите ги прави помалку кисели.

Loading...

Ублажување на изгореници од сонце

Ако сте биле предолго на сонце или не сте нанеле крема за сончање на дел од вашето тело, купката со сода бикарбона може да ја намали болката.