Најстариот Израелец почина на 117 години

Сподели со своите пријатели

Шломо Сулејман, најстариот Израелец, почина вчера на 117години, објавија денеска израелските медиуми.

Loading...

Тој починал опкружен од членовите на семејството, шест деца и десетина внуци, правнуци и чукунвнуци.

Најстариот тату мајстор има 103 години: За нејзините тетоважи се пешачи низ џунгла (ВИДЕО)

Сулејман со сопругата и четирите деца во 1949 година пристигнал во Израел од Јемен. Другите две деца се родени во Израел. Тој со семејството живееше во приморскиот град Натанија и по отслужувањето на воениот рок работеше како земјоделец. Неговата сопруга почина пред неколку години на 94–годишна возраст.
Внукот на Сулејман,Гил Радиа изјави дека неговиот дедо секој ден одел во синагога и оти до последен момент бил со бистар ум. Тој истакна дека тајната на долговечноста на Сулмејан била малку храна и физичка активност. Поради пандемијата со Ковид-19 последните месеци не го напуштал домот.

Најстариот милијардер во светот има 100 години

Сулејман,како што тврди семејството, роден е во 1903 година, со што беше и еден од најстарите луѓе во светот.

Највозрасна во светот во моментот е Јапонката, Кане Танака која има117 години и 283 дена.

Марина Илиевска

Loading...

Leave a Reply