ММФ: Владите да не даваат финансиска поддршка за енергетската криза

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги предупреди европските влади да не интервенираат со широка финансиска поддршка за енергетската криза во регионот и наместо тоа треба да ги остават потрошувачите да го сносат товарот од повисоките цени за да се поттикне зачувувањето на енергијата и да се помогне транзицијата кон зелена енергија.

Loading...

ММФ верува дека земјите треба да ги заштитат најранливите домаќинства со насочена поддршка, но забележува дека постојните политики насочени кон заштита на сите потрошувачи од растот на цените ќе ги загрозат европските економии, со многу од нив веќе на работ на рецесија, и ќе ја обесхрабрат енергетската транзиција, пренесува CNBC.

„Владите не можат да го спречат губењето на реалниот национален доход како резултат на влијанието на пазарните нарушувања. Тие треба да дозволат зголемувањето на цените на горивото целосно да се пренесе на крајните корисници со цел да се поттикнат заштедата на енергија и преминот од фосилни горива“, пишува блог на европската филијала на ММФ- а.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: ЕУ ќе ја поддржи Белорусија по демократските промени

Досега, европските креатори на политики воведоа сеопфатни контроли на цените, субвенции и даночни намалувања за да го ублажат ударот од зголемените цени на енергијата, кои се искачија низ целиот континент по руско-украинската војна.

ММФ предупредува дека ваквата сеопфатна поддршка е кусогледа, дека на некои влади им чини околу 1,5 отсто од бруто домашниот производ оваа година, додека оваа мерка придонесува за дополнително зголемување на побарувачката, а со тоа и на надуени цени.

„Сузбивањето на промената кон малопродажните цени едноставно го одложува неопходното прилагодување на енергетскиот шок со намалување на стимулациите за домаќинствата и бизнисите кои би поттикнале заштеда на енергија и зголемување на ефикасноста. Таа политика ја одржува глобалната побарувачка и цените на енергијата повисоки отколку што инаку би биле“, стои во извештајот.

Наместо тоа, ММФ предлага креаторите на политиката „одлучно да преминат од широко засновани мерки за помош кон насочени политики за помош“, поддржувајќи ги особено посиромашните домаќинства кои се најранливи на поскапувања и најмалку способни да се справат со нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна испораката на германски хаубици во Унгарија

Целосното компензирање на порастот на трошоците за живот на долните 20 отсто од домаќинствата ќе ја чини владата релативно намалување на БДП од 0,4 отсто во просек за цела 2022 година.

Loading...

Доколку го направат тоа за 40 отсто од домаќинствата со најниски приходи, тоа би ги чинело 0,9 отсто од БДП, се додава во анализата на ММФ.

Понатаму се вели дека е „соодветно“ владите да поддржат некои инаку комерцијално одржливи компании за време на краткорочниот скок на цените, на пример, ако Европа се соочи со целосно прекинување на протокот на гас од Русија.

Сепак, се додава дека со цените кои се очекува да останат покачени неколку години, долгорочната севкупна поддршка за бизнисите била „генерално нездрава“.

Коментарите на ММФ доаѓаат во време кога европските земји бараат начини да ја намалат потрошувачката на енергија и зависноста од руската нафта и гас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Англија и Велс, родени повеќе деца вонбрачно отколку во брак

Шпанија во вторникот објави нови мерки за заштеда на енергија, вклучително ограничување на температурата на климатизацијата и греењето на јавните простори.

Тоа следува по сличен потег минатата недела на германскиот град Хановер, кој забрани топла вода во јавни згради, базени, спортски сали и спортски сали.

Од друга страна, енергетските гиганти продолжуваат да жнеат високи профити од растот на цените, а Бритиш Петролеум во вторникот го објави својот најголем квартален профит во последните 14 години.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во средата рече дека „неморално е што нафтените и гасните компании остваруваат рекордни профити од оваа енергетска криза на грбот на најсиромашните луѓе и општества“.

Loading...

Тој, како и ММФ, порача дека средствата на енергетските компании, кои во првиот квартал изнесуваа 100 милијарди долари, треба да се пренасочат за поддршка на ранливите заедници.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.