Министрите на ЕУ ја продолжуваат дискусијата за ограничување на цената на гасот

Сподели со своите пријатели

Министрите за енергетика на Европската унија денеска ќе разговараат за ограничувањето на цената на гасот на блокот за да ги одредат следните чекори, иако најверојатно ќе поминат неколку недели пред да се донесе каква било конечна одлука.

Loading...

Естонската министерка за економија Рина Сикут изјави дека на денешниот состанок не се очекуваат конечни одлуки, туку дека целта е да се олесни постигнувањето компромис преку преговори за да се повлечат цените на бензинот од последните максимални нивоа, пренесува Ројтерс.

„Ќе носиме одлуки… не денес“, рече таа по пристигнувањето во Луксембург на средбата. Европа се бори да ги задржи високите цени на енергијата откако Русија ги намали испораките на гас по нејзината инвазија на Украина – со што цените на гасот и електричната енергија во Европа се рекордни.

Бидејќи сè уште нема законски предлог за ограничување на цената, се очекува министрите на состанокот во Луксембург да разговараат за принципите како би можело да функционира потенцијалното ограничување на цената на ЕУ, како и за можните негативни страни на таквата одлука.

Цените на бензинот паднаа во последниве денови поради благото време и земјите кои го полнат складиштето.

Некои дипломати на ЕУ веруваат дека ова може да ја намали потребата за ограничување на цените на енергијата, но други велат дека ограничувањето е сè уште потребно за да се заштити од потенцијалните скокови на цените како што се приближува зимата.

Минатата недела, Европската комисија побара од земјите одобрување да изготват предлог за ограничување на трговските цени во холандскиот гасен центар ТТФ, што би можело да се активира доколку цените почнат да растат. Лидерите на земјите од ЕУ побараа од своите министри и од Брисел „конкретни одлуки“ за таа идеја.

Дипломатите на ЕУ велат дека денешните разговори би можеле да резултираат со зелено светло на предлогот на Комисијата, но некои земји бараат повеќе детали за тоа како би функционирало ограничувањето на цената.

Loading...

Комисијата треба да ги обезбеди останатите парчиња од сложувалката. Малку сум разочаран што не одиме напред со ова што е можно побрзо“, изјави чешкиот министер за индустрија Јозеф Сикела, кој претседава со денешниот состанок.

Пред состанокот во Луксембург, Комисијата дистрибуираше документ до земјите-членки на ЕУ со предупредување за ризикот од друг вид ограничување на цената – за гасот што се користи за производство на електрична енергија, оценувајќи дека тоа може да предизвика зголемување на потрошувачката на гас.

Цената на гасот во претстојното тргување, односно за испорака следниот месец, падна на 93,35 евра за мегават-час во понеделникот во холандскиот центар ТТФ, што е најниско ниво од јуни, иако сè уште е далеку над цените во 2021 година.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.