Медведев: САД би можеле да доживеат уште еден 11 септември, но со нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, претседател на Советот за безбедност на Русија и поранешен руски претседател и премиер, вчера во објава на својот канал Телеграм рече дека САД наскоро би можеле да доживеат напад како оној на 11 септември 2001 година, но со нуклеарно или биолошко оружје.

Loading...

Медведев ги објави своите закани само еден ден пред годишнината од терористичките напади во кои загинаа 2.996 луѓе.

Медведев, водечкиот пропагандист на Кремљ, кој беше претседател на Русија од 2008 до 2012 година и премиер од 2012 до 2020 година, често му се закануваше на Западот со нуклеарно оружје во изминатата година и половина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

„Еден од лидерите на нуклеарните земји ќе ги загуби нервите“

Тој вчера на својот Телеграм канал објави, како што рече, „неколку зборови во пресрет на 11 септември“.

Во објавата, тој ги исмева САД за, како што рече, „ароганција и одвратен нарцизам“ меѓу западните нации и „универзална ароганција за кое било прашање“.

Превод на неговата опширна објава на Твитер го сподели Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи.

„Не сакам да предвидувам, но САД ќе го доживеат фактот дека во одреден момент терористите ќе извршат нов напад во стилот на 9.11.2001 година, но со нуклеарна или биолошка компонента“, напиша Медведев, преведено. од Герашченко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкета: Трамп пред Бајден една година пред изборите во САД

„Или уште полошо: еден од лидерите на нуклеарните земји ќе ги изгуби нервите и ќе донесе емотивна одлука да употреби оружје за масовно уништување. Особено што нуклеарниот клуб постојано се шири и значителен дел од него не е обврзан со никакви обврски. И. тогаш тоа би било тоа.

Loading...

Слични коментари за Третата светска војна

Минатиот месец, за време на интервјуто за руската државна новинска агенција Тас, Медведев даде слични коментари, сугерирајќи дека САД и другите западни земји го туркаат светот поблиску до Третата светска војна.

„Искрено кажано, дефинитивно ќе беше подобро да ги слушнат сигналите“, рече Медведев.

„Во секој случај, светот не треба да се соочува со закана од трета светска војна. Всушност, ова е ситуација во која нашите противници активно туркаат сè.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море