Медведев: Русија мора да дејствува побрзо, советското оружје се врти против нас

Сподели со своите пријатели

Русија треба да дејствува побрзо и поефикасно во однос на производството и ремонтот на своите тенкови, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев, коментирајќи го западното финансирање на модернизацијата на советските тенкови Т-72 што ќе бидат испорачани. до Украина.

Loading...

„Главното прашање на нашата денешна средба е производство, поправка и испорака на тенкови. Оваа задача е навистина актуелна“, рече Медведев на седницата на работната група на Воено-индустриската комисија за контрола на производството на неопходното оружје, воена и специјална опрема и оружје.

Тој додаде дека привлекува внимание на „информациите дека нашите противници финансирале модернизација на сто тенкови Т-72, ​​нагласувам – не некои странски тенкови, туку Т-72, ​​за да ги избавиме од советското наследство, т.е. нашите противници всушност се справуваат со истиот тим“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Њујорк Тајмс: Руската надворешна трговија на ниво пред војната, санкциите неефикасни

Мора да работиме побрзо, поупорно и поефикасно“, заклучи Медведев.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.