Медведев: Ќе изградиме отворена Евроазија – од Лисабон до Владивосток

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските сојузници на Владимир Путин, поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, на Телеграм објави која е крајната цел на Москва.

Loading...

Во изјавата за Телеграм, Медведев ги повтори нашироко отфрлените тврдења на Кремљ за „нацистичките симпатизери во Украина“, велејќи дека „страствен дел од Украинците се молат за Третиот рајх во последните 30 години“.

 

На Западот му снемува начини да го казни Путин

 

Во согласност со реториката на Кремљ, Медведев продолжува да ја доведува во прашање Украина како независна земја, наведувајќи ја „псевдо-историјата на украинската државност“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анџелина Џоли ги поддржа Иранките

На крајот се вели дека крајната цел на Москва во конфликтот е „да изгради отворена Евроазија – од Лисабон до Владивосток“.

Претходно, европските лидери разговараа за идејата за слободна трговска зона која се протега од португалскиот главен град, најзападниот во Европа, и Владивосток, рускиот град на Далечниот Исток каде завршува Транссибирската железница.

Loading...

 

Може ли на Путин да му се суди за воени злосторства?

 

Сепак, ваквите изјави на толку близок соработник на Путин веќе се оценети како причина за вознемиреност кај оние кои сметаат дека Москва има империјалистички амбиции надвор од Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната