Маск ги критикуваше САД поради поддршката Украина да го нападне Крим

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Илон Маск ја критикуваше подготвеноста на Соединетите Американски Држави да ја поддржат Украина во обидот да го врати Крим.

Loading...

Тој реагираше на неодамна објавениот напис на Њујорк Тајмс, во кој се наведува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почнува да сфаќа дека на Украина можеби ѝ требаат дополнителни сили за напад на територијата на Крим, што би ја зајакнало позицијата на властите во Киев во идните преговори. .

„Јас сум про-украинец, но немилосрдната ескалација на конфликтот е многу ризична за Украина и светот“, објави Маск на Твитер.

Заменик портпаролката на Пентагон, Сабрина Синг, претходно најави дека САД ќе ја поддржат Украина, вклучително и можна операција за заземање на Крим.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Џулијан Асанж: Oсновачот на Викиликс, кој се изјасни за виновен во замена за слобода

Шефот на кримскиот парламент Владимир Константинов изјави за РИА Новости дека доколку властите во Киев се обидат да извршат агресија на Крим, тогаш не треба да се жалат подоцна кога ќе добијат контранапад.

Кримскиот сенатор Сергеј Чеков изјави дека враќањето на Крим на Украина, вклучително и можна употреба на сила, е нереално и дека „поверојатно е одредени држави да исчезнат од политичката карта“.

Крим стана дел од територијата на Руската Федерација во март 2014 година, по референдумот што следеше по државниот удар во Украина.

На референдумот 96,77 отсто од граѓаните на Крим и 95,6 отсто од жителите на Севастопол гласаа за приклучување кон Русија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва ги обвини САД за украинскиот напад на Крим

Украина сè уште го смета Крим за своја привремено окупирана територија, додека многу западни земји го поддржуваат Киев по ова прашање.

Претставниците на рускиот државен врв постојано нагласуваат дека жителите на Крим гласале за демократско обединување со Русија, со целосно почитување на меѓународното право и Повелбата на ОН. Според рускиот претседател Владимир Путин, прашањето за Крим е „конечно затворено“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.