Марк Цукерберг поради бојкотот загуби 7,2 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Марк Цукерберг не е веќе третата најбогата личност во светот (по Гејтс и Безос) затоа што изгуби дури 7,2 милијарди долари поради падот на вредноста на акциите на Фејсбук.

Се започна кога Фејсбук одби да цензурира или барем да ја намали видливоста на најавите на претседателот Доналд Трамп поврзани со претстојните избори и серијата протести поврзани со расната нетолеранција во САД.

Loading...

Фејсбук: Политичарите веќе нема да можат да објавуваат што сакаат

Иако Цукерберг се бранеше велејќи дека не сака да ја ограничи слободата на говорот, фактот дека ниту неговите вработени, ниту многу корисници не се согласија со неговата позиција, исто така, влијаеше на приходите од рекламирање, пренесува „Zimo.co“.

Некои од најголемите огласувачи како „Унилевер“, „Веризон“, па дури и „Кока-кола“ ги прекинаа своите рекламни кампањи на „Фејсбук“, како што објаснија, поради фактот што Фејсбук не успеал ефикасно да го запре говорот на омраза и ширел лажни информации.

Цукерберг, на овие потези на огласувачите и се погласните критики, одговори на неговиот Фејсбук профил. Тој посочи дека социјалната мрежа ќе ги обележи сите натписи поврзани со изборите со посебна врска што ќе ги доведе корисниците на страницата со информации за изборите во САД.

Вибер ги прекинува односите со Фејсбук: „Намерно и шокантно заминаа предалеку“

Исто така, ќе ја прошири својата дефиниција за говор на омраза (и на тој начин ќе прецизира што ќе биде санкционирано), но ќе ги забрани и сите реклами во кои друга демографска група е означена како опасна.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *