ЛНР: 103 цивили загинаа во украинско гранатирање

Сподели со своите пријатели

Во украинските напади врз самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) од крајот на февруари, загинале 103 цивили, меѓу кои седум деца, а 319 лица биле ранети, соопшти мисијата на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и Денеска најави координација на прашањата поврзани со украинските воени злосторства.

Loading...

„Во агресијата на украинските вооружени сили страдаа дури 422 цивили, од кои 103 лица загинаа, а 319 се ранети. Седум деца загинаа, а 27 се ранети“, се вели во соопштението на мисијата објавено на социјалната мрежа Телеграм. .

Во мисијата се наведува и дека украинската армија од почетокот на конфликтот истрелала 375 ракети од американските повеќецевни ракетни системи ХИМАРС на територијата на ЛПР.

„Непријателот истрела повеќе од 10.000 парчиња експлозивна муниција од различен калибар, вклучително и тактички проектили Точка-У (37) и американски ракети ХИМАРС (375)“, се вели во соопштението на мисијата.

Тие додаваат дека силите под контрола на Киев истрелале 2.524 ракети „Град“, „Ураган“ и „Смерч“ на територијата на ЛНР и 70 гранати од артилериски пушки од 155 мм.

„Украинската армија го гранатираше ЛНР 1.210 пати користејќи тешко оружје во периодот на конфликтот“, објави мисијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.