Лавров: Западот ја поддржува Украина за да стави крај на руското прашање

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека ја поддржува Украина со цел да се стави крај на „руското прашање“.

Loading...

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која е во посета на Киев, „рече дека резултатот од војната мора да биде поразот на Русија и таков пораз што нема да закрепне со децении“, рече Лавров на телевизија. интервју.

„Дали ова не е расизам, нацизам и обид да се „реши“ руското прашање“, додаде тој.

Шефот на руската дипломатија подвлече дека изјавите за поддршка од Запад за Украина ги гледа како „обид за дефинитивно решавање на „руското прашање““.

Русија не побарала помош од ОДКБ

Русија не побарала помош од земјите-членки на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) за специјална воена операција во Украина, изјави во интервјуто рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува ТАСС.

Членот 4 од Договорот за колективна безбедност предвидува дека во случај на акт на агресија врз која било земја-членка, сите други членки на блокот веднаш ќе пружат помош, вклучително и воени средства, на нејзино барање, наведува ТАСС со такво барање.

„Поаѓаме од фактот дека имаме се што е потребно да ги решиме задачите на специјалната воена операција и да ставиме крај на војната што Западот ја започна преку украинскиот режим“, рече Лавров.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...