Лавров: Анексијата на територии е продолжение на обединувањето од 2014 година

Сподели со своите пријатели

Приклучувањето на Доњецк и Луганск, Запорожје и Херсон во Руската Федерација е логично продолжување на обединувањето на руските земји што започна во 2014 година со враќањето на Република Крим во Русија и градот Севастопол, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на пленарната седница на Државната дума.

Loading...

„Овој процес е логично продолжување на процесот на обединување на руските земји што започна со враќањето на Република Крим и градот Севастопол на Руската Федерација во 2014 година“, рече Лавров. , пренесува ТАСС.

Тој посочи дека сериозните закани на режимот во Киев за животите и безбедноста на луѓето на национална, јазична и верска основа постојано растат, што, како што рече, ги оневозможува ДНР и ЛНР, како и Херсон и Запорожје регионите да бидат дел од Украина.

„Тие закани го оневозможија опстанокот на тие региони во Украина“, рече Лавров.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.