Кралицата ќе биде погребана во оловен ковчег: Ќе мора да го носат осум лица

Сподели со своите пријатели

Кралицата ќе биде погребана во ковчег обложен со олово. Според The ​​Telegraph, ковчегот со олово е всушност ковчег во ковчег и е толку тежок што ќе бара осум носители наместо стандардните шест.

Loading...

Оловниот ковчег е потребен, велат тие, бидејќи кралицата ќе биде погребана во Спомен гробницата на кралот Џорџ Шести, нејзиниот татко.

Ковчегот е направен од специјализираната компанија Хенри Смит, која е основана во 1869 година, а затворена во 2005 година.

За тоа време, таа направи и ковчег за војводата од Единбург, како и ковчези за познати личности како Фреди Меркјури и Џими Хендрикс.

Откако бил внимателно изработен, ковчегот го одржувал директорот на JH Kenyon Ltd, кој се грижел и за погребите на кралот Џорџ VI и Винстон Черчил, до 1991 година, кога Левертон и синовите го презедоа бизнисот.

Ендрју Левертон изјави за Тајмс во 2018 година дека ковчегот на кралицата е направен од англиски даб, до кој е многу тешко да се дојде.

„Дабовите ковчези сега се направени од американски даб. Мислам дека сега не би можеле да го користиме англискиот даб за ковчег. Би било премногу скапо“, изјави тој.

Кралицата ќе биде погребана на 19 септември.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.