Ќе останат ли светските цени на нафтата стабилни годинава?

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата ќе останат стабилни до крајот на годината, но ќе паднат само малку во 2023 година, според група аналитичари кои разговараа за CNBC.

Loading...

Малцинство верува дека нафтата ќе продолжи да расте во блиска иднина.

Глобалните цени на нафтата се искачија на повеќе од 120 долари за барел по избувнувањето на руско-украинската војна, но се намалија на под 100 долари за барел во последните недели.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеул: Наскоро нуклеарна проба на Северна Кореја

Нафтата моментално се тргува со околу 95 долари за барел за Брент и нешто помалку од 89 долари за барел за американската сурова нафта WTI.

Аналитичарите изјавија за CNBC дека очекуваат цените на нафтата да останат стабилни до втората половина на 2022 година, иако рекоа дека потенцијалното влијание на економската рецесија допрва треба да се процени.

Во услови на рецесија, цените на нафтата имаат тенденција да паѓаат, што може да обезбеди одреден одмор за потрошувачите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сингапурски борбени авиони придружуваа патнички авион откако патник упати закана со бомба

JPMorgan одржува скромна проценка од 101 долар за барел за остатокот од годината.

Нафтата ќе падне во просек до 101 долар за барел во втората половина на 2022 година, изјави Наташа Канева, шеф на глобалното истражување на суровини во JPMorgan.

Loading...

Таа предвиде дека цената на барелот ќе биде 98 долари во 2023 година.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.