Кишида: Заминувањето на кралицата е голема загуба за целиот свет

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изрази жалење за големата загуба на меѓународната заедница по смртта на кралицата Елизабета Втора, изразувајќи ја својата длабока тага, додека претседателот на Кина изрази сочувство до кралското семејство, владата и британскиот народ.

Loading...

„Заминувањето на кралицата, која го водеше Обединетото Кралство низ турбулентни времиња во светот, е голема загуба не само за британскиот народ, туку и за меѓународната заедница“, рече Кишида.

„Кралицата Елизабета Втора владееше 70 години, што е најдолгото владеење во историјата и одигра исклучително важна улога за глобалниот мир и стабилност“, рече јапонскиот лидер.

„Таа многу придонесе за зајакнување на односите меѓу Јапонија и Обединетото Кралство, особено со нејзината посета на Јапонија во 1975 година“, рече тој и додаде:

„Јапонската влада упатува искрено сочувство до британската монархија, британската влада и народот. ”

Јапонија ќе ги вее своите знамиња на половина копје во чест на починатата кралица, објави портпаролот на јапонската влада Хироказу Мацуно.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.