Како оди обуката на Украинците за управување со Леопард тенковите?

Сподели со своите пријатели

За само пет недели војниците од Украина треба да научат како да ракуваат и ефикасно да го користат германскиот тенк Леопард 2 во борба.

Loading...

Забрзаната обука веќе е во тек, но задачата не е лесна, бидејќи само неколку имаат претходно знаење.

„Немаме време. Мора да се вратиме во Украина што е можно поскоро“, вели Анатолиј на прашањето колку е напорен тренинг во градот Мунстер во Долна Саксонија.

Тој е еден од неколкуте стотици Украинци кои моментално се обучуваат во најголемата база на германската армија.

Неговото презиме останува тајна, лицето му е маскирано. Тоа е мерка на претпазливост, бидејќи за само неколку недели тој и неговите другари повторно ќе бидат на украинскиот фронт.

Пред тоа, во Манстер вежбаат првенствено на пешадиското борбено возило Мардер и борбениот тенк Леопард 2.

Тие исто така учат како да ги координираат и поправаат резервоарите.

Станува збор за обука која обично трае неколку месеци, објаснува потполковник Питер. И неговото презиме останува тајна.

Loading...

Офицер на Бундесверот спроведува обука на борбениот тенк Леопард 2. Курсот трае пет недели, најмалку шест дена во неделата, 12 часа на ден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Премиерот на Јапонија: Руската инвазија е срам!

„Недела е генерално слободен ден, вели потполковникот. „Но, ако откриеме дека има недостатоци на тренинзите, ќе додадеме една недела.“

Големи надежи за германските тенкови

Досегашните сознанија за Украинците кои се во Мунстер германскиот потполковник ги опишува како „многу, многу различни“.

Околу 20 отсто од идните екипажи на Леопард имаат големо искуство, а останатите немаат. Затоа сите – возачи на тенкови, топџии, натоварувачи и команданти – брзо минуваат низ основна обука.

Поголемиот дел од обуката е практична, секогаш со цел да се обучат војниците за ефективни борбени операции што е можно побрзо, вели Питер.

Иако никој не го кажува тоа гласно, на тренингот во Мунстер секогаш постои свеста дека за Украинците тоа е прашање на опстанок. Особено со оружјето на располагање.

Покрај тоа, проблемот со ограниченото количество муниција игра важна улога, вели менаџерот за обука:

„Ние тренираме – и тоа го прави системот – за да вежбаме да погодуваме со првиот истрел, ако е воопшто можно.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Русија може да испорача муниција во Белорусија со вистински ураниум

А за Анатолиј тоа е нешто ново.

„Работевме на советски тенкови. Тие се стари, а овие се модерни и нови. Имаме големи надежи за модерни борбени тенкови“, вели Украинецот.

И сака да им се заблагодари на Германците, зборовите на Анатолиј ги пренесува преведувачот Олек. Тој самиот е војник. Тој пред неколку недели дошол во Мунстер од Украина и помага во преводот и организацијата на обуката.

Учење германски јазик после тренинг

Забрзаната обука за Украинците во Мунстер е можна само преку преведувачи како Олек.

Контролни уреди, контролни единици – сè е на англиски или германски јазик.

Некои од најважните концепти беа преведени пред почетокот на обуката, но не сите.

Затоа, по 12 часа тренинг во текот на денот, Украинците често мораат да го научат тенковскиот вокабулар навечер.

„Но, многу може да се објасни со помош на рацете и нозете“, вели капетанот Стефан.

Loading...

Тој е задолжен за обука на пешадиското борбено возило „Мардер“.

„Ние им покажуваме, па повторно го прават тоа.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од пченка до оружје: Десет работи за односите меѓу Кина и Украина

Фактот што Стефан сега работи со војници кои штотуку дојдоа од војната и за неколку недели се враќаат таму не му ја смени работата, вели тренерот.

„Отсекогаш сме подготвувале војници за итни случаи.“ Сепак, тоа се прави со поголема концентрација, бидејќи едно е сосема јасно: „Се што овде не е усвоено и научено, на крајот некаде ќе недостасува“.

Писториус: Се е договорено

Германските тенкови Леопард 2 и возилата Мардер треба да пристигнат во Украина до крајот на март.

Се е веќе договорено, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус при посетата на тренинг центарот во Мунстер.

Loading...

Анатолиј тогаш би можел да биде еден од првите украински војници кои се бореле во германски тенкови во Украина.

Но, тој речиси сигурно нема да биде последниот Украинец на обука во Мунстер. Министерот за одбрана Писториус за време на неговата посета ја увери Украина дека Германија ќе обучи онолку војници колку што е потребно.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.