Како Нов Зеланд го победи коронавирусот?

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд досега има 1.200 регистрирани случаи на коронавирус и едно починато лице, а приближно 300 луѓе се излечени.

Таа е една од најуспешните држави во справување со пандемијата, што не само што ја успори, туку и го „сруши“ коронавирусот, а тајната на Нов Зеланд лежи во две решенија донесени многу брзо – затворање на границите и воведување на карантин.

Loading...

Германците „ги кодошат“ соседите во полиција поради коронавирусот

Карантинот во Нов Зеланд значи дека граѓаните го прават само она што е потребно, можат да шетаат и да возат велосипед, но во нивното соседство. Во продавниците се барем еден метар оддалечен едни од други и влегуваат еден по еден, училиштата се затворени, одењето на плажи е забрането , и на жителите на Нов Зеланд им беше наложено да не прават ништо што може да ги оптовари службите за итни случаи.

Строгите мерки воведени од премиерот Џасинда Ардерн покажаа резултати по две недели, пренесува „Вашингтон пост“.

Бројот на нови случаи опаѓа, иако бројот на тестирања е зголемен, а во последните денови има излечено повеќе од заразените во рок од 24 часа.

Досега почина само едно лице, една постара жена која имала други заболувања, а четири се во сериозна состојба.

Старица од Шпанија на 110 години му пркоси на коронавирусот

Сепак, премиерката не се откажува од строгите мерки кога станува збор за борба против коронавирусот, иако можни се помали паузи за време на велигденските празници.

Нејзината намера е Нов Зеланд да спроведе четиринеделен карантин, двапати по 14-дневна инкубација на коронавирус, пред сериозно да ги намали мерките.

Loading...

„Челичната лејди“ на Нов Зеланд иницираше вакви строги мерки, во кои доби поддршка од другите, од опозицијата, но и самите граѓани.

А сè можеше да изгледа многу поинаку ако премиерката не се вратеше од Јужна Кореја додека епидемијата беше во целосна сила во земјата пред еден месец.

Држави во кои досега нема регистрирани случаи на коронавирус

Како започна?

Ардерн била шокирана затоа што не ѝ била измерена температура на аеродромот во Нов Зеланд, туку само ѝ било укажано да биде во изолација 14 дена.

Наскоро следуваше затворање на границите и премиерката Ардерн тогаш предложи четирифазен план за борба против епидемијата, од кои последната фаза беше комплетен карантин.

Сепак, по консултација со експерти и други влијателни личности, вклучително и политичари и бизнисмени, Владата воведе општ карантин.

Новозеланѓаните се исплашија од ескалацијата, што веќе се случуваше во Италија и Шпанија, и сите се согласија дека затворањето сигурно ќе дојде порано или подоцна.

Северна Кореја нема заразени од коронавирусот, но СЗО им даде пари

Затоа, тие решија да ја стават земјата во карантин што е можно поскоро за да не се влоши кризата.

Loading...

Однесувајте се како да сте заразени сите

На граѓаните им било речено дека имаат 48 часа да се подготват, проследено со тоа да останат дома освен ако не се занимаваат со најважните работи, како што е здравството или полицијата, или мораа да одат во продавница. Ним им е дозволена и рекреација, но само во близина на куќата.

Неколку часа пред почетокот на општиот карантин, испратена е СМС порака до сите граѓани со порака „Однесувај се како да имаш Ковид-19, тоа ќе спаси животи“.

Поради влијанието на коронавирусот врз трговијата се заканува недостаток на храна

Оние што не ги почитуваа мерките, беа растерани од јавноста од страна на полицијата, а имаше и некои инциденти, како на пример кога министерот за здравство отиде на плажа да вози велосипед и потоа си рече себеси дека е „идиот“.

Loading...

Поддршка на граѓаните, економијата, опозицијата, експертите

Новозеланѓаните сериозно ги преземаа мерките, а граѓаните ги пријавуваа во полиција оние што не ги почитуваа.

Мерките на премиерката беа поддржани од најсилната опозициска партија, така што единството на граѓаните и политичарите даде резултати.

Значи, сега дневниот број на заразени луѓе паѓа од ден на ден, а нема локален пренос на болеста.

Оваа држава го забрани зборот „коронавирус“, ги апси оние кои носат маски

Loading...

Владините мерки исто така беа поддржани и пофалени од експерти како Мајкл Бејкер, професор на универзитетот Отаго, кој рече дека пристапот кон Нов Зеланд е различен од другите земји

„Додека западните земји се обидоа да го забават ширењето на болеста и да ја компензираат кривата на болеста, Нов Зеланд целосно ја спречи епидемијата“, рече тој.

Предноста на Нов Зеланд е тоа што може лесно да ги затвори границите, а со своите пет милиони жители не е густо населена. Предизвик сега е да се спречи болеста да се врати кога ќе заврши карантинот додека не се развие вакцината.

Премиерката Ардерн рече дека размислуваат да воведат задолжителен карантин за сите што влегуваат во земјата по враќањето во нормала.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *