Како кралицата Елизабета го смени кралското семејство?

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора, која почина вчера на 97-годишна возраст, на тронот беше 70 години.

Loading...

Таа остави голема трага во светската историја, но и во самото кралско семејство кое го промени и модернизираше. Еве како.

Користење на социјалните мрежи

За време на владеењето на Елизабета, кралското семејство, како и остатокот од светот, влезе во ерата на социјалните мрежи.

Новите технологии му помогнаа на кралското семејство да го прошири својот бренд надвор од границите на Обединетото Кралство, но и да го контролира медиумскиот наратив за семејството.

Можеби најпознатиот пример за користење на социјалните мрежи е видеото во кое се кралицата и принцот Хари и Барак и Мишел Обама, што е снимено како промотивно видео за Игрите Invictus за повредени, болни и ранети ветерани.

Прашањето за развод

Со стотици години, членовите на кралското семејство не размислувале да се омажат за разведена личност или да се разведат.

Кралицата Елизабета дозволи разводи и бракови за разведените во нејзиното семејство.

Нејзината сестра, принцезата Маргарет, се запознала со Питер Таунсенд, пензиониран офицер на РАФ, и со разведениот фотограф Ентони Армстронг-Џонс во 1978 година.

Loading...

Принцот Чарлс се разведе од принцезата Дијана во 1996 година и се ожени со Камила во 2005 година.

Освен Чарлс, од сопружниците се разведоа и принцот Ендру и принцезата Ана.

Телевизиски обраќања

Освен традиционалното божиќно обраќање до нацијата и говорот што го одржа по повод дијамантскиот јубилеј во 2012 година, Елизабета Втора ѝ се обрати на јавноста само неколку пати на телевизија.

Сепак, како што пишува The Hill, секоја од тие телевизиски преноси беше важен настан и беше мотивиран од големи настани: Заливската војна (1991), смртта на принцезата Дијана (1997), смртта на нејзината мајка (2002) и пандемијата на коронавирус (2020).

Покрај тоа, нејзиното крунисување беше првото што се емитуваше на телевизија, а го гледаа околу 20 милиони луѓе.

Контакт со луѓе

За време на нејзината посета на Австралија и Нов Зеланд во 1970 година, кралицата го смени начинот на кој членовите на кралското семејство се однесуваа кон луѓето кои доаѓаа да ги видат.

Наместо да им мавне од безбедно растојание, што претходно беше норма, кралицата им дозволи на луѓето да и пријдат, што создаде нов стандард во справувањето со обичните луѓе.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...