Како ќе одговори НАТО? Досега само еднаш е активиран член 5!

Сподели со своите пријатели

Ако руска ракета погодеше полско село во вторникот, при што загинаа две лица, тоа ќе биде прв пат руско оружје да слета на територијата на НАТО, пишува во својата анализа Гардијан.

Loading...

Советскиот Сојуз и САД успеаја да ја поминат целата Студена војна без да направат таква грешка, бидејќи Вашингтон и Москва беа добро свесни за ризикот да влезат во војната поради погрешна проценка.

Русија на Владимир Путин е далеку помалку предвидлива нуклеарна сила од Советскиот Сојуз.

Интервенцијата на Путин во Сирија доведе до тоа турски борбен авион да собори руски борбен авион над турско-сириската граница во ноември 2015 година, но тој инцидент е задржан.

Слично на тоа, вчерашниот ракетен инцидент веројатно нема да доведе до директен конфликт меѓу НАТО и Русија.

НАТО само еднаш го активираше член 5

Варшава не го спомна членот 5 од договорот за НАТО, во кој се вели дека вооружениот напад врз една членка е напад врз сите и кој би бил најверојатниот механизам за ескалација на војната меѓу НАТО и Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

На членот 5 не може да се повика само една земја-членка, изјави поранешниот американски амбасадор во НАТО Иво Даалдер, додавајќи дека „за тоа е потребен консензус на НАТО“.

Единствениот пат кога беше активиран од сојузниците на НАТО беше по нападите од 11 септември, и ги наведе сојузниците да обезбедат воздушни радарски патроли над САД и да ги зголемат поморските патроли во Медитеранот.

Loading...

Дури и да се утврди дека ракетите што ја преминале полската граница се навистина руски, а не украински антиракетни пресретнувачи, тоа нема да претставува „вооружен напад“ според член 5, тврди Вилијам Алберке, директор за стратегија, технологија и контрола на вооружувањето за Меѓународниот институт за стратешки студии.

Како НАТО ќе одговори?

Досега, широкиот консензус во НАТО беше дека руската ескалација ќе доведе до зголемено снабдување со оружје за Украина и дека тоа ќе послужи како пречка за руската непромисленост, наместо каков било облик на директен ангажман на НАТО.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на НАТО за поголема помош за Украина

Тоа е најверојатниот одговор овој пат и ќе има дебата во НАТО дали тоа го оправдува зголемувањето на видот на воената помош.

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, тврди дека тоа го оправдува купувањето на борбени авиони Ф-15 и Ф-16.

Инцидентот на полската граница, исто така, ги обнови повиците за зона на забранети летови над западна Украина.

Поддржувачите на таквиот потег тврдеа дека ризиците од таков чекор што ќе предизвика сеопфатна војна сега се далеку помали отколку на почетокот на инвазијата, бидејќи руските сили во моментов се ограничени на далечниот исток и југ од земјата.

Иако овој инцидент најверојатно ќе биде воздржан, тоа не значи дека ризиците од конфликт меѓу Русија и НАТО поради погрешно проценување не се реални.

Киев сака да го поврзе НАТО што е можно поблиску со борбата на неговата земја за враќање на нејзиниот суверенитет и територијален интегритет.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на НАТО за поголема помош за Украина

Зеленски во вторникот рече дека проектилите се „удар против нашата колективна безбедност“ и „многу сериозна ескалација“.

Путин станува се поочаен

Во меѓувреме, додека рускиот воен дебакл во Украина се влошува со губењето на Херсон и околните територии, Путин станува сè поочаен, а ултра-јастребите кои доминираат во рускиот телевизиски дискурс бараат конфликт за да го рационализираат понижувањето.

Додека Министерството за одбрана тврдеше дека нема никаква врска со проектилите, Маргарита Симонјан, шеф на пропагандниот канал РТ, се радуваше на импликациите на рускиот напад.

„Ако ова не е намерна провокација, има една добра вест“, напиша Симонјан на Твитер.

„Земјата на НАТО е толку лошо одбранета што секој случајно може да ја погоди со што било, а целото НАТО нема ни да знае кој, со што и зошто ја удрил.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.