Кадиров повикува на самомобилизација

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ги повика сите федерални ентитети да иницираат „самомобилизација“ и да не чекаат Кремљ да прогласи вонредна состојба.

Loading...

Кадиров тврдеше дека секој федерален ентитет мора да ја докаже својата подготвеност да и помогне на Русија со регрутирање најмалку 1.000 војници, наместо да држи говори и да одржува непотребни јавни настани.

Руската пропагандистка Маргарита Симонјан ја повтори потребата Русите доброволно да се приклучат на воените напори, а неколку лојални руски гувернери јавно го поддржаа говорот на Кадиров.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина објави снимка: „Ова го најдовме во руска комора за мачење“

Шефот на окупираниот Крим, Сергеј Аксјонов, кој беше назначен од Русија, најави формирање на два доброволни баталјони на полуостровот како поддршка на повиците на Кадир, пренесува Индекс.

Кампања за регрутирање

Поразот околу регионот Харков го поттикна Кремљ да објави кампања за регрутирање на цела Русија.

Официјални претставници на Кремљ и државните медиуми претходно не објавија повици за регрутирање на национално ниво, наместо тоа, задолжувајќи ги локалните власти и медиумите да генерираат сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вершинин: Исклучувањето на Русија од ОН е невозможно и опасно

Кремљ речиси сигурно исцрпи голем дел од силите кои првично беа стационирани во руските бази во поранешните советски држави од почетокот на целосната инвазија на Русија на Украина во февруари, што веројатно го ослабна руското влијание во тие држави.

Истрагата на Радио Слободна Европа објави на 14 септември дека руската војска веќе распоредила приближно 1.500 руски персонал од 201-та руска воена база во Душанбе, Таџикистан во Украина од почетокот на целосната инвазија и планира да распореди во иднина уште 600 од објектите во Душанбе и Бохатар, град на југот на Таџикистан.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјите од ЕУ усогласија нов пакет санкции против Русија!

Вреди да се забележи повлекување од централноазиските држави во контекст на граничните конфликти меѓу Киргистан и Таџикистан.

Граничарите на Таџикистан и Киргистан разменија оган во три одделни инциденти на 14 септември, при што загинаа најмалку две лица.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.