Израелските власти најавуваат испорака на гориво во Газа за хуманитарни потреби

Сподели со своите пријатели

Израел се согласи да дозволи испорака на гориво во Газа за хуманитарни операции, соопштија претставниците на одбраната на земјата.

Loading...

Ова е прв пат Израел да пушти гориво во опколената палестинска енклава откако Хамас го започна својот напад на 7 октомври.

COGAT, одбранбеното тело на Израел одговорно за палестинските прашања, објави дека ќе дозволи камионите на ОН да се полнат на преминот Рафа на египетската граница во текот на денот.

Исто така, рече дека одлуката е одговор на барањето од САД, но не се дадени детали за тоа кога ќе бидат испорачани пратките.

Беше истакнато дека е дозволена испорака на 24.000 литри гориво во Газа.

Залихите беа забранети да влезат во регионот по нападот на милитантната група, а Израел рече дека Хамас ќе го пренасочи горивото за своите воени потреби.

Но, агенциите за помош молеа да се рестартираат испораките, при што болниците веќе беа принудени да се затворат, а операциите за помош се на работ на колапс, бидејќи залихите истекуваа.