Израелските сили убиле Палестинец во близина на Витлеем

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле Палестинец во близина на градот Витлеем на Западниот брег, соопшти денеска палестинското Министерство за здравство.

Loading...

Израелската армија соопшти дека отворила оган врз маж кој доцна вчера фрлил бомба врз израелско возило кое било на автопатот на Западниот Брег, пренесува агенцијата АП.

 

Зеленски: Русија собира десетици илјади војници за офанзивата

 

Престрелката, наводно, го зголемила бројот на убиени Палестинци во изминатите 24 часа на четири, вклучително и една невооружена жена која била убиена на воен контролен пункт во близина на Витлеем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Норвешка ја зајакнува безбедноста на гасните и нафтените капацитети

Израел ги засили своите воени активности на Западниот Брег откако палестинските напаѓачи убија 14 Израелци во четири напади во Израел во последните недели.

 

Loading...

САД продолжуваат да испраќаат оружје во Украина

 

Палестинските здравствени власти го идентификуваа мажот убиен во последното пукање доцна во неделата како 21-годишниот Мухамед Али Ахмед Гонеим.

Официјалната палестинска новинска агенција Вафа јави дека Мохамед Закарна (17) починал денеска откако бил ранет во престрелка во градот Џенин на Западниот Брег еден ден претходно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциск патува во Бахреин

 

Од почетокот на конфликтот во Украина, 2,65 милиони луѓе побегнале во Полска

 

Претходно во неделата израелските сили убија двајца Палестинци.

Loading...

Според израелската армија во соопштението, едната од нив била избодена со нож во градот Хеброн, а другата била невооружена, а се вели дека таа ги игнорирала предупредувачките истрели и повиците да запре додека се приближувала кон контролен пункт во близина на Витлеем.